zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2011
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
SPORT
GOPS W CHMIELNIKU
012345

Wieść Gminna 4/2011 OŚWIATA I KULTURA
Świat w którym żyjemy

Świat w którym żyjemy rozwija się bardzo dynamicznie. Ciągły postęp wywołuje potrzebę konsumpcji dóbr. Producenci prześcigają się w propozycjach skierowanych do klienta, mających na celu skorzystanie z nowych propozycji, towarów i usług.

W dzisiejszym świecie niewiele jest instytucji które, tak jak biblioteki, tkwią swymi korzeniami w dalekiej przeszłości i są przez to pomostem między dawnym światem a pędzącym dzisiejszym życiem. To między innymi biblioteki przygotowują nas do tworzenia nowych dóbr i jednocześnie do ich konsumpcji.

Dynamizm dzisiejszego życia wymusza zmiany również w bibliotekarstwie.

Biblioteki zawsze miały usługowy charakter gromadziły książki, czasopisma i inne druki, a głównym ich zadaniem było i jest upowszechnianie dorobku myśli ludzkiej. Ale aby zgromadzone kolekcje ożyły potrzebny jest użytkownik, użytkownik o którego należy teraz zabiegać i troszczyć się i walczyć.

  

Takie podejście do użytkownika nakazało szukanie nowych metod działania. Dlatego też naszym czytelnikom staramy się proponować różnorodne zajęcia i spotkania. Najmłodszych gości biblioteki (dzieci od 1,5 - 6 lat) i ich rodziców 7 grudnia zaprosiliśmy na mikołajkowy spektakl teatralny. Krakowski teatr Art-Re przedstawił sceniczną adaptację wiersza dla dzieci francuskiego poety J. La Fontaine'a. Maluszki mogły obejrzeć pełną humoru historię powolnego żółwia Bogdanka, który postanowił zmierzyć się w wyścigu ze sprytnym i bardzo szybkim Zającem. Wszystkim wydawało się, że żółw nie ma szans w tej rywalizacji. Spektakl ubarwiony został zabawnymi dialogami i charakterystycznymi postaciami zwierząt: Sroka Krysia - leśna artystka, Miś Śpioch, Lis Zenon - leśny menedżer oraz Baran, któremu nigdy i nigdzie się nie spieszy. Dzięki obejrzanemu przedstawieniu dzieci uświadomiły sobie, że wytrwała praca, uczciwość i przestrzeganie zasad pozwalają osiągnąć wymarzony cel, a lenistwo nie popłaca. W spotkaniu wzięło udział 34 dzieci wraz z rodzicami. Na zakończenie wieczoru wszystkie dzieci otrzymały słodką niespodziankę.

25 listopada zaprosiliśmy chętne dzieci do udziału w I Chmielnickiej Nocy w Bibliotece. Spośród wszystkich zainteresowanych 15 dzieci zdecydowało się na nocne zabawy. Impreza rozpoczęła się o godz. 19:00, a zakończyła o 8:00 rano w sobotę. Jedną z największych atrakcji dla małych czytelników była możliwość spędzenia czasu poza domem, w śpiworach pomiędzy regałami pełnymi książek. Tej nocy nie zabrakło również gier i zabaw, zajęć plastycznych (na których dzieci wykonywały torebkę dla Mamy Maminka) oglądanie filmu, kolacja i słodkie gofry (którą przygotowały Panie z biblioteki). Ponadto cała biblioteka rozkołysała się w takt piosenek karaoke i rytm klanzowych tańców. Nie zabrakło także wspólnego czytania książek. Czasu na sen nie było zbyt wiele. Najwytrwalsi zasnęli o 4:30, a pobudka była już o 7:30. Nasze biblioteczne spotkanie zakończyło się śniadaniem o godz. 8:00, po czym rodzice zabrali swoje pełne wrażeń pociechy do domu.

Myślę że spotkanie było udane o czym świadczy pytanie: Kiedy następna noc w bibliotece?

  

Beata Wojnarowicz-Hondz


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 29 Listopada 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART