zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2011
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
SPORT
GOPS W CHMIELNIKU
012345

Wieść Gminna 4/2011 OŚWIATA I KULTURA
Świat w którym żyjemy

Świat w którym żyjemy rozwija się bardzo dynamicznie. Ciągły postęp wywołuje potrzebę konsumpcji dóbr. Producenci prześcigają się w propozycjach skierowanych do klienta, mających na celu skorzystanie z nowych propozycji, towarów i usług.

W dzisiejszym świecie niewiele jest instytucji które, tak jak biblioteki, tkwią swymi korzeniami w dalekiej przeszłości i są przez to pomostem między dawnym światem a pędzącym dzisiejszym życiem. To między innymi biblioteki przygotowują nas do tworzenia nowych dóbr i jednocześnie do ich konsumpcji.

Dynamizm dzisiejszego życia wymusza zmiany również w bibliotekarstwie.

Biblioteki zawsze miały usługowy charakter gromadziły książki, czasopisma i inne druki, a głównym ich zadaniem było i jest upowszechnianie dorobku myśli ludzkiej. Ale aby zgromadzone kolekcje ożyły potrzebny jest użytkownik, użytkownik o którego należy teraz zabiegać i troszczyć się i walczyć.

  

Takie podejście do użytkownika nakazało szukanie nowych metod działania. Dlatego też naszym czytelnikom staramy się proponować różnorodne zajęcia i spotkania. Najmłodszych gości biblioteki (dzieci od 1,5 - 6 lat) i ich rodziców 7 grudnia zaprosiliśmy na mikołajkowy spektakl teatralny. Krakowski teatr Art-Re przedstawił sceniczną adaptację wiersza dla dzieci francuskiego poety J. La Fontaine'a. Maluszki mogły obejrzeć pełną humoru historię powolnego żółwia Bogdanka, który postanowił zmierzyć się w wyścigu ze sprytnym i bardzo szybkim Zającem. Wszystkim wydawało się, że żółw nie ma szans w tej rywalizacji. Spektakl ubarwiony został zabawnymi dialogami i charakterystycznymi postaciami zwierząt: Sroka Krysia - leśna artystka, Miś Śpioch, Lis Zenon - leśny menedżer oraz Baran, któremu nigdy i nigdzie się nie spieszy. Dzięki obejrzanemu przedstawieniu dzieci uświadomiły sobie, że wytrwała praca, uczciwość i przestrzeganie zasad pozwalają osiągnąć wymarzony cel, a lenistwo nie popłaca. W spotkaniu wzięło udział 34 dzieci wraz z rodzicami. Na zakończenie wieczoru wszystkie dzieci otrzymały słodką niespodziankę.

25 listopada zaprosiliśmy chętne dzieci do udziału w I Chmielnickiej Nocy w Bibliotece. Spośród wszystkich zainteresowanych 15 dzieci zdecydowało się na nocne zabawy. Impreza rozpoczęła się o godz. 19:00, a zakończyła o 8:00 rano w sobotę. Jedną z największych atrakcji dla małych czytelników była możliwość spędzenia czasu poza domem, w śpiworach pomiędzy regałami pełnymi książek. Tej nocy nie zabrakło również gier i zabaw, zajęć plastycznych (na których dzieci wykonywały torebkę dla Mamy Maminka) oglądanie filmu, kolacja i słodkie gofry (którą przygotowały Panie z biblioteki). Ponadto cała biblioteka rozkołysała się w takt piosenek karaoke i rytm klanzowych tańców. Nie zabrakło także wspólnego czytania książek. Czasu na sen nie było zbyt wiele. Najwytrwalsi zasnęli o 4:30, a pobudka była już o 7:30. Nasze biblioteczne spotkanie zakończyło się śniadaniem o godz. 8:00, po czym rodzice zabrali swoje pełne wrażeń pociechy do domu.

Myślę że spotkanie było udane o czym świadczy pytanie: Kiedy następna noc w bibliotece?

  

Beata Wojnarowicz-Hondz


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 21 Listopada 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART