zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2011
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
SPORT
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 1/2011 OŚWIATA I KULTURA
Bezpieczny w Sieci

Komputer z dostępem do Internetu jest jednym z najważniejszych narzędzi służących współczesnemu człowiekowi do pracy, nauki i rozrywki. Jak każde narzędzie może być wykorzystywane do różnych celów - tych właściwych i tych szkodliwych. Na zagrożenia związane z Internetem narażony jest każdy jego użytkownik. Na największe niebezpieczeństwo narażone są dzieci, najbardziej podatne na wszelkie wpływy, również te niepożądane. Zakazywanie korzystania z komputera czy Internetu w dobie powszechnego jego użycia może przynieść odwrotne skutki od zamierzonych. Zdecydowanie lepszym sposobem zapobiegania niebezpieczeństwom związanym z Siecią jest edukacja. Stąd też pomysł na udział Szkoły Podstawowej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej w społecznej kampanii „Dziecko w Sieci” Fundacji „Dzieci Niczyje”. Podjęliśmy szereg działań, obejmując akcją klasy IV-VI, tak, aby dotrzeć do każdego ucznia z informacją promującą bezpieczny Internet. Na samym początku nauczyciel informatyki ukończył kurs e-learning „Dziecko w sieci - kurs dla profesjonalistów”, a następnie przeprowadził cykl zajęć o tematyce:

  • „Bezpieczna przygoda z Internetem” - kurs metodą e-learning, który stanowi kompendium wiedzy o zagrożeniach dzieci i młodzieży w sieci oraz ich profilaktyce;
  • „3...2...1... Internet” zajęcia edukacyjne (z udziałem nauczycieli innych przedmiotów-lekcja otwarta) prowadzone według scenariuszy, których ideą było propagowanie bezpiecznego korzystania z Sieci przy wykorzystaniu popularnych i lubianych metod: kreskówek, prac grupowych, indywidualnych i innych form edukacji poprzez zabawę;
  • „Bezpieczeństwo dzieci w Internecie” zajęcia warsztatowe, których efektem były m.in. tematyczne gazetki ścienne, scenki dramowe przypominające zasady bezpieczeństwa w Sieci.

W ramach tych działań zorganizowaliśmy szkolny konkurs plastyczny na wyobrażenie wirusa komputerowego pod hasłem „Wirus komputerowy”.

Na zajęciach informatyki uczniowie zapoznawali się ze stronami internetowymi: www.sieciaki.pl, www.dzieckowsieci.pl, www.dbi.saferinternet.pl czy www.helpline.org.pl. Zwracano szczególną uwagę na zasady Netykiety, sposoby ustrzeżenia siebie i najbliższych przed internetowymi oszustami, postępowanie w przypadku wystąpienia zagrożenia oraz zapewnienie ochrony swojemu komputerowi. Wszystkie najważniejsze informacje zamieszczano w szkolnej gazetce „Motyl”.

Kampanią informacyjną objęto również rodziców, zamieszczając w szkolnej gazetce „Motyl” artykuły dotyczące zagrożeń, będących następstwem niewłaściwego korzystania z komputera i Internetu ( „Umowa między rodzicem a dzieckiem o bezpiecznym korzystaniu z Internetu”, „10 porad dla rodziców dotyczących bezpiecznego korzystania przez dzieci z Internetu”).

Szkoła przystąpiła również do Ogólnopolskiej Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa w Internecie, której celem jest m.in. podniesienie świadomości społecznej na temat zagrożeń w Internecie, wymiana doświadczeń, współpraca przy realizacji inicjatyw związanych z tą tematyką.

Dodatkowo w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu (8 lutego 2011 r.), którego tegoroczne hasło brzmiało „Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie” zgłoszone zostały nasze dotychczasowe inicjatywy na platformie organizatorów www.dbi.pl. Nasza szkoła jest jedną z ponad tysiąca instytucji oświatowych, która włączyła się w ogólnoświatową akcję DBI.

Jesteśmy przekonani, że w wyniku podjętych działań uczeń naszej szkoły będzie umiał dokonać właściwego wyboru, zapewniając bezpieczeństwo sobie i innym.

Magdalena Maruszak

SP w Woli Rafałowskiej


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 1 Grudnia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART