zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2010
URZĄD GMINY INFORMUJE
SPORT
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 2/2010 OŚWIATA I KULTURA
Program Rozwoju bibliotek

Pod koniec ubiegłego roku Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku przystąpiła, jako biblioteka partnerska, do udziału w programie pod nazwą „Program Rozwoju Bibliotek”. Jest on realizowany w ramach szerszej inicjatywy „Global Libraries”; w wybranych krajach Fundacja Gatesów tworzy partnerstwa w celu zapewnienia obywatelom bezpłatnego dostępu do technologii informacyjnych i komunikacyjnych poprzez sieć bibliotek publicznych.


Fundusze na to przedsięwzięcie pochodzą w głównej mierze z grantu Fundacji Billa i Melindy Gatesów przekazanego w 2009 roku Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Program Rozwoju Bibliotek jest zaplanowany na pięć lat i ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym wraz z filiami dostęp do komputerów, Internetu, szkoleń bibliotekarzy, wzmacniając tym samym cały system biblioteczny oraz działania informacyjno-promocyjne. Podobne programy Fundacja Gatesów współfinansowała już w wielu krajach na całym świecie m.in. Chile, Meksyk, Botswana, Litwa, Łotwa. W Polsce jego realizacją zajęła się utworzona w 2008 roku Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Kampania informacyjna, która jest częścią tego programu włączyła temat bibliotek do debaty publicznej nad ich obecną sytuacją i rolą. W dzisiejszej dobie gdzie społeczeństwo staje się społeczeństwem informacyjnym, biblioteka dla wielu odgrywa bardzo ważną rolę, a dzięki programowi, będzie mogła lepiej sprostać potrzebom użytkowników.


Wymaga to zmiany dotychczasowej polityki organizacji biblioteki i wnikliwego przyjrzenia się temu co już mamy, a co możemy zmienić, korzystając z możliwości jakie daje program. Pozwoli to małymi kroczkami zmieniać sposób postrzegania biblioteki i bibliotekarek w tak małym środowisku jak nasze i uczynić z niej miejsce informacji, edukacji i dialogu. W tym dążeniu będą pomagać specjaliści z różnych dziedzin.

W ramach uczestnictwa w tym przedsięwzięciu biblioteki w Błędowej Tyczyńskiej i Zabratówce w marcu otrzymały po jednym zestawie komputerowym z oprogramowaniem (system operacyjny Windows 7 Enterprise), urządzenie wielofunkcyjne (laser, skaner, drukarka, ksero) i aparat cyfrowy. Bibliotekarki mają również zapewniony bezpłatny cykl szkoleń, które pomogą w obsłudze tego sprzętu i wykorzystaniu w pełni jego możliwości. Jednak szkolenia nie dotyczą tylko obsługi samego sprzętu. Jest w tym wieloletnim programie przewidziana duża ilość specjalistycznych szkoleń, które pomagają rozwijać się i zainicjować na rodzimym gruncie wiele nowatorskich działań. O tym, czego się nauczymy będziemy informować czytelników Wieści Gminnych na bieżąco.

Irena Szczypek


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 20 Maja 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART