zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2015
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIA
012345

Wieść Gminna 2/2015 OŚWIATA I KULTURA
Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia!

4 wyprawy, 18 zwiedzonych państw, ponad 30 tys. przejechanych kilometrów i prawie 150 dni spędzonych podczas podróży. Taki dorobek mają na swoim koncie członkowie projektu podróżniczego wyprawybusem.pl, w skład którego wchodzą cztery mieszkanki naszej gminy: Magdalena Sitarz, Monika Korbecka, Klaudia Kwoka i Klaudia Rejman.

Wszystko zaczęło się pewnego dnia w 2011 roku, kiedy młodzi ludzie postanowili tanio zwiedzać Europę. Za swoje studenckie oszczędności kupili starego busa i od tej pory nie wyobrażają sobie podróżowania w inny sposób. A dlaczego? Wszyscy jednogłośnie odpowiadają: bo tak jest najtaniej! Koszty podróży zawsze dzielą na 8 osób, sami sobie gotują, a za noclegi płacą tylko w szczególnych sytuacjach. W taki sposób ci młodzi podróżnicy swoim wiekowym busem zwiedzili już Europę Środkową, Zachodnią, Skandynawię oraz Islandię i Wyspy Owcze.


6 sierpnia 2011 roku wyruszyli w swoją pierwszą podróż, która wiodła szlakiem stolic Europy Środkowej: począwszy od Bratysławy, poprzez Budapeszt i Wiedeń, na Pradze skończywszy. Wyprawa trwała blisko miesiąc i stanowiła dla nich dość duże wyzwanie zarówno logistyczne (jak zmieścić bagaże 7 kobiet do jednego auta?), kulturowe (dlaczego pani w kiosku nie mówi po angielsku ani niemiecku?), jak i mechaniczne (czemu pojazd stoi jak ma jechać?). Zachwyceni pięknem Europy postanowili, że realizowany przez nich projekt wyprawybusem.pl nie będzie tylko jednorazowym epizodem, ale corocznym sposobem spędzania jednego z wakacyjnych miesięcy.

W 2012 roku wyruszyli nieco bardziej na zachód, gdzie mięli okazję m.in. podziwiać oldschoolowe modele Volkswagenów w Niemieckim Wolfsburgu, spróbować prawdziwego holenderskiego żółtego sera oraz wyśmienitej belgijskiej czekolady, a także po raz pierwszy w życiu stanąć nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego na Pointe du Raz we Francji.

Celem trzeciej wyprawy „Nordkapp2013” została Skandynawia i Kraje Bałtyckie. Podróż rozpoczęli od Szwecji, następnie skupili na podziwianiu niezwykłych krajobrazów Norwegii – licznych fiordów, jęzorów lodowców, wodospadów i różnorodnych formacji skalnych, aby w kulminacyjnym punkcie swej podróży przekroczyć linię Koła Podbiegunowego i dotrzeć na sam Przylądek Północny Nordkapp. Wracając do Polski zawitali jeszcze do Finlandii, gdzie spotkali się ze św. Mikołajem oraz zwiedzili stolice krajów bałtyckich – Tallin, Rygę oraz Wilno.

Zauroczeni pięknem północnej Europy za cel swojej zeszłorocznej podróży obrali Islandię oraz Wyspy Owcze. Podczas 45-dniowej wyprawy „ICYtrip2014” mieli możliwość poczuć odrobinę „Raju na Ziemi”, bo to najczęstsze określenie jakiego używają do opisu tego co przeżyli. Możliwość obcowania z przepięknymi krajobrazami była dla nich czymś naprawdę wyjątkowym. Gejzery, wulkany, lodowce, wodospady, białe noce, czarne plaże, fiordy, lodowcowe laguny, przepiękne klify, gorące źródła wywarły na wszystkich ogromnie wrażenie i z pewnością pozostaną w ich pamięci na długie lata. Lista spełnionych marzeń znowu poszerzyła się o kilkanaście pozycji, a nowo zdobytych doświadczeń już nikt im nie odbierze.

Po powrocie z Islandii młodzi podróżnicy stanęli przed pytaniem: co dalej? Część z nich właśnie skończyła studia, inni kończą je niebawem. Jednak dorosłe życie będzie musiało jeszcze chwilę poczekać, a przygoda trwa dalej! Jak mówi znane przysłowie: apetyt wzrasta w miarę jedzenia. Podobnie jest w przypadku ekipy wyprawybusem.pl, dlatego w tym roku postawili oni przed sobą jeszcze większe wyzwanie. Po raz pierwszy studenci zamierzają postawić swoje stopy na innym kontynencie. Z kilkoma dolarami w kieszeni pragną odwiedzić miejsce, w którym poczują gorączkę złota i klimat Dzikiego Zachodu. Kraj, w którym odwiedzinom w wielomilionowych miastach towarzyszyć będą również wędrówki ceglastoczerwonymi kanionami. Celem ich tegorocznej wyprawy są Stany Zjednoczone Ameryki. Zadanie ambitne, ale po raz kolejny mogą udowodnić innym, a przede wszystkim sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych i że „chcieć znaczy móc!”. Dostali już wizy, upolowali tanie bilety lotnicze, wysłali busa drogą morską do USA. Powoli kończą planowanie trasy ponad 60-dniowej eskapady. Chcą m.in. przejechać się słynną nowojorską taksówką, odbyć konną wycieczkę przez Kanion Kolorado, postawić symbolicznego dolara grając w kasynie w Las Vegas i spróbować surfingu w Miami. Start wyprawy już 9 lipca!

Organizacja podróży na inny kontynent okazała się być nie lada wyzwaniem – nie tylko logistycznie, ale i finansowo. Wciąż poszukują więc Partnerów, którym oferują szeroko pojętą reklamę, a także osób prywatnych, które chciałyby wesprzeć ich projekt. Serdeczne podziękowania składają wszystkim, którzy do tej pory wsparli ich tegoroczne przedsięwzięcie: SZiK – części samochodowe, Lokalna Grupa Działania – Lider Dolina Strugu, Agencja Reklamy B3Studio, Międzynarodowa Legitymacja Studencka ISIC, Grupa Why Not Travel, Biblia Taniego Latania oraz AtomPark SoftWare.

Wszystkich zainteresowanych projektem oraz przebiegiem nadchodzącej wyprawy zapraszamy pod adres: www.facebook.com/wyprawybusempl  

Klaudia Rejman


poprzednia strona do góry

drukuj


Wtorek, 27 Lutego 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART