zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2017
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 3/2017 OŚWIATA I KULTURA
Uwalniamy dziecięcą wyobraźnię


 


Wszechogarniające ekrany zabierają nasz czas, uwagę, zaprzątają myśli, wypełniają przestrzeń naszych mieszkań. Jest ich coraz więcej, są coraz mniejsze, dostępne dla każdego jako gadżet osobisty. I wszystko by było dobrze gdybyśmy mogli nad korzystaniem z nich jakoś zapanować. Niestety nie potrafią tego niejednokrotnie osoby dorosłe, które nie wychowały się w erze Internetu, więc czego można wymagać od tych młodszych, którzy innego świata nie znają, nawet trudno im sobie wyobrazić, że jeszcze kilkanaście lat temu nie było komputerów, urządzeń mobilnych i Internetu. W najgorszej sytuacji są dzieci, gdyż w ich przypadku niekontrolowane i nieumiarkowane korzystanie z różnego rodzaju gier i nadmiaru treści w Internecie wywiera negatywny wpływ na ich rozwój psychiczny, hamując go, a nawet doprowadzając do degradacji kształtującej się osobowości. W naszej bibliotekach ekrany w różnych rozmiarach również posiadamy, ale są one tylko środkiem do tego aby wyeksponować i podkreślić rolę słowa mówionego i pisanego w naszym życiu, szczególnie w kontaktach z dziećmi i młodzieżą, gdzie słowo sprzyja budowaniu relacji, pobudza wyobraźnię, może wzmacniać. To właśnie słowo jest kanwą projektu „Uwolnij wyobraźnię”, który skierowany jest do dzieci w wielu 10-13 lat. Założenia mamy proste: napisać bajkę, przedstawić ją w postaci słuchowiska, odwiedzić studio radiowe, uczestniczyć w warsztatach z aktorem, wziąć udział w spektaklu, a potem tylko świętować to co uda nam się dzięki temu zrobić. Uwalniać dziecięcą wyobraźnię zaczęliśmy w połowie wakacji i na chwilę obecną mamy w projekcie zintegrowaną, energetyczną i kreatywną grupę dzieci. Grupa podjęła się najtrudniejszej ze sztuk - wspólnego pisania bajki. Czasami ilość pomysłów nie mieściła się w bibliotecznej przestrzeni, ale młodzi twórcy umieli korzystać z zasad demokracji i w drodze głosowania dochodzili do zgody. Wynik tego jest taki, że zamiast bajki, powstało krótkie opowiadanie fantasy. Za sobą mamy również wizytę w Radiu Rzeszów, które dzięki dziennikarce tegoż radia pani Bernadecie Szczypcie dzieci obejrzały od tzw. kuchni, a nawet odbyły się krótkie próby nagraniowe i montowanie materiału dźwiękowego. Przygotowując się do nagrania słuchowiska młodzi uczestnicy doskonalą swoje umiejętności aktorskie, pracę głosem, wyrażanie emocji, koncentrację. Zajęcia teatralne prowadzi z nimi aktor teatru Maska w Rzeszowie pan Jerzym Dowgiałło. Przed nami jeszcze przedstawienie napisanego opowiadania w formie słuchowiska, wyjazd do Teatru im. W. Siemaszkowej i nocne spotkanie w bibliotece „Wyobraźnia nigdy nie śpi”. Na finał planujemy prezentację dziecięcych poczynań przed szerszą publicznością.

W naszej instytucji od kilku działa Strefa Malucha, Strefa Kultury Młodzieżowej, Strefa Seniora, brakowało projektowej strefy dla dzieci w wieku szkolnym, od tego roku taka strefa również zaistniała i mamy nadzieję na jej dynamiczny rozwój. I już dziś zapraszamy dzieci do jej współtworzenia.

Projekt „Uwolnij wyobraźnię” realizowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2016 - 2018. Operatorem regionalnym programu jest Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Irena Szczypek
koordynator projektu
Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku


poprzednia strona do góry

drukuj


Wtorek, 26 Września 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART