zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2010
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2010 OŚWIATA I KULTURA
Biblioteki w Gminie Chmielnik

Zmodernizowane, funkcjonalne i estetyczne biblioteki w Gminie Chmielnik to nazwa projektu, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Infrastruktura Bibliotek w wysokości 40 000 zł. Wkład własny to 10 500 zł.

Celem projektu Zmodernizowane, funkcjonalne i estetyczne biblioteki w Gminie Chmielnik, jest podniesienie standardu biblioteki głównej i filii (w tym standardów estetycznych) poprzez modernizację, wyposażenie i stworzenie niezbędnej infrastruktury zapewniającej użytkownikom dogodne i bezpieczne warunki korzystania z usług bibliotek w gminie Chmielnik. Realizacja projektu przyczyni się do tego, by biblioteka stała się charakterystycznym miejscem twórczej aktywności społeczności lokalnej.

Pomieszczenia biblioteki głównej w Chmielniku i filii w Woli Rafałowskiej wymagały remontów. W Woli Rafałowskiej częściowa modernizacja pomieszczeń została wykonana już wcześniej, m.in. wykonano wylewkę, położono płytki podłogowe, wymienione zostały drzwi wejściowe i stolarka okienna. Obecnie niezbędny był remont toalety. Dla dzieci został wydzielony Kącik Zabaw, który wyposażono w ładne i wygodne mebelki. Jest to miejsce, gdzie dzieci mogą swobodnie usiąść na dywanie, a na regałach obok książeczek znajdą się puzzle i pluszaki. W Kąciku Zabaw będą prowadzone zajęcia edukacyjno-artystyczne z elementami biblioterapii dla najmłodszych (raz w tygodniu).

W budynku biblioteki głównej niezbędna była modernizacja istniejących punktów oświetleniowych. Pomieszczenie biblioteki jest przestronne, ale niski parter, niewielkie, wysoko umieszczone okna powodowały niedostateczne oświetlenie pomieszczeń. Modernizacja poprawiła komfort zarówno użytkownikom, jak i pracownikom biblioteki.

Na żywe jasne kolory odmalowane są już pomieszczenia biblioteki, co poprawiło ich estetykę. Zakupiono i zamontowano ladę biblioteczną do wypożyczalni w celu lepszej obsługi użytkowników biblioteki.

Filia w Zabratówce jest najmłodszą filią biblioteczną w gminie, powstała w 2006 roku dzięki zaangażowaniu społeczności lokalnej. W celu zwiększenia powierzchni biblioteki i zaproponowania nowych form aktywności nie tylko dzieciom i młodzieży, ale i osobom starszym, zaadaptowaliśmy dodatkowe pomieszczenie i wyposażyliśmy je w stoły i krzesła. Przygotowany został również Kącik dla Malucha - sprawdzony sposób na zachęcenie najmłodszych dzieci do korzystania z oferty biblioteki.

Taki kącik urządziliśmy w bibliotece głównej w roku 2009.

Zaadaptowane pomieszczenie będzie spełniać funkcję świetlicy dla dzieci i młodzieży dostępnej w czasie godzin pracy biblioteki oraz będzie miejscem twórczej działalności Koła Gospodyń.

Realizacja zamierzonego projektu spowoduje poprawę warunków lokalowych i estetyki obiektów, a także poszerzenie i uatrakcyjnienie oferty kulturalnej. Ambicją GBP jest troska o animację i rozwój aktywności twórczej środowiska, upowszechnianie i promocja kultury oraz dbałość o zachowanie wartości naszego regionu. Stanie się to łatwiejsze dzięki funduszom z projektu. Chcemy, aby nasza biblioteka stała się miejscem prezentacji twórczości artystycznej, edukacji, doradztwa, rozwoju zainteresowań, czyli przyjaznym miejscem spotkań całej społeczności. Pragniemy, by nasza biblioteka stała się miejscem tętniącym życiem kulturalnym i wyzwalającym w młodym człowieku chęć sięgania po książki poprzez organizowane konkursy i spotkania autorskie, by była miejscem wymiany doświadczeń, zabawy sprawiającej przyjemność, rozwiązania trudnego problemu, wreszcie modnym i przyjaznym dla miejscowej ludności miejscem spotkań, gdzie można poznać nowe twarze i znaleźć przyjaciół.

Mieszkańcy naszej gminy mają możliwość skorzystania z oferty bibliotecznej w tym ze sprzętu komputerowego i multimediów w bibliotece głównej i filiach przez 5 dni w tygodniu w dogodnym dla siebie czasie (od stycznia 2011 r. biblioteka główna i filia czynne będą 2 x w tygodniu do godziny 20.00, filia w Woli Rafałowskiej dodatkowo czynna jest w sobotę).

Mamy jeszcze wiele potrzeb, nie wszystko udało się zrealizować dzięki środkom z projektu (wnioskowaliśmy o 93 000 zł, otrzymaliśmy 40000). Chcieliśmy m.in. zakupić nowe regały na książki do filii w Woli Rafałowskiej: bezpieczne i bardziej funkcjonalne, w tym dostosowane również do korzystania przez najmłodszych czytelników. Wymiana starych, niebezpiecznych regałów i wymiana drzwi spowodowałaby lepsze zagospodarowanie przestrzeni biblioteki. Planowaliśmy też pomalować korytarz w budynku, w którym znajduje się biblioteka w Zabratówce - jedną ścianę pokryć również farbą magnetyczną. Byłoby to doskonałe miejsce na ekspozycję prac wykonanych na zajęciach w bibliotece. Mamy jednak nadzieję, że kolejne inwestycje będą realizowane sukcesywnie w miarę potrzeb i możliwości.

Cieszymy się że nasze potrzeby i starania o lepszą przestrzeń dla naszych użytkowników są zauważane przez Władze Gminy.

„Chcielibyśmy, aby Biblioteka była WIZYTÓWKĄ każdej gminy. Tutaj przychodzą: dzieci, młodzież i dorośli w poszukiwaniu wiedzy. Tutaj szukają miejsca na odrobinę rozrywki poza telewizją, na spotkanie z przyjaciółmi, znajomymi, osobami znanymi, artystami lokalnymi czy znanymi autorami książek. To tutaj rozwija się kultura - bibliotekarze  uczą tej kultury mieszkańców od najmłodszych lat. Dają wzór do naśladowania, szczególnie, kiedy w domu tego wzoru brakuje. To tutaj trafiają goście, ludzie, którzy przejeżdżają przez gminę - i to tutaj szukają oni informacji o instytucjach, pytają o drogę, szukają nazwisk dyrektorów szkół i innych jednostek, numerów telefonów. Tutaj szukają bezpłatnego dostępu do Internetu czy zwykłego schronienia przed deszczem. Biblioteka powinna być miejscem, którym możemy i chcemy się pochwalić.”

Mamy wiele pomysłów na zagospodarowanie wolnego czasu zarówno dzieciom i młodzieży, jak też i osobom starszym.

Młodzież szczególnie chętnie korzysta z czytelni komputerowej nie zawsze zdając sobie sprawę z niebezpieczeństw czyhających w wirtualnym świecie. Chcemy zorganizować cykl spotkań kierowanych do młodzieży (m.in. z psychologiem, specjalistą od uzależnień), aby uświadomić im zagrożenia, a także zaproponować inne formy spędzania wolnego czasu w bibliotece organizując kluby zainteresowań (dla miłośników filmu, szachów, książki, fotografowania.) Proponujemy spotkania dwa razy w miesiącu. Starszym użytkownikom biblioteki chcemy zaproponować cykl zajęć „ABC zdrowia” - spotkania raz w miesiącu organizowane przy współpracy z Paniami Pielęgniarkami oraz spotkania organizowane przy współpracy Koła Gospodyń Wiejskich pod nazwą „Seniorzy młodzi twórczo”, podczas których poznawaliby nawzajem swoje umiejętności. Dzieciom proponujemy popołudnie z bajką - czytanie bajek i baśni, zabawy i gry pod opieką bibliotekarza .

Czekamy również na propozycje działań, które Państwo chętnie widzieliby w naszych bibliotekach, bo najlepsze projekty i działania to te, które odpowiadają na potrzeby społeczne.

Cytat zaczerpnięto z bloga: www.bibla.blog.pl Beata Wojnarowicz-Hondz


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 2 Grudnia 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART