zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2019
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
012345

Wieść Gminna 1/2019 OŚWIATA I KULTURA
Hej kolęda, kolęda!!!


Być może już nie we wszystkich polskich domach kontynuowany jest zwyczaj śpiewania kolęd, ale w większości - na pewno Tak!!

Dlaczego śpiewamy kolędy?

Najprostsza odpowiedź brzmi: bo taka jest tradycja, to jeden z najbardziej utrwalonych w naszym kraju sposobów świętowania Bożego Narodzenia. Pieśni opisujące narodziny Chrystusa i znaczenie tego wydarzenia dla ludzi, śpiewano już w średniowieczu. Niektóre kolędy, śpiewane do dziś mają po kilkaset lat. Najstarsze z nich to m.in. "Anioł pasterzom mówił" (XVI w.), "W żłobie leży", ,,Przybieżeli do Betlejem'', "Gdy śliczna Panna" (XVII w.), "Jezus malusieńki", "Lulajże Jezuniu" (XVIII w.) Wykonując te stare pieśni, tak jak robili to nasi rodzice, dziadkowie, przodkowie, mamy poczucie wspólnoty z nimi, z tymi ludźmi , którzy żyli przed nami. Czujemy, że jesteśmy stąd, że łączy nas wspólny los.

Wspólne śpiewanie przy domowym stole stwarza też wyjątkową, ciepłą atmosferę. Zbiorowe śpiewanie w ogóle jest czymś co ludzi bardzo zbliża, ale śpiewanie kolęd to coś szczególnego. Wszyscy śpiewamy wtedy pieśni, które znamy, lubimy i dobrze nam się kojarzą, bo pamiętamy je z dzieciństwa, bo są ciepłe, melodyjne, piękne. Siedząc przy choince w gronie innych śpiewających czujemy z nimi wyjątkową bliskość, radość ze spotkania, doznajemy wielu przyjemnych emocji.

Stało się już tradycją takie właśnie, wspólne śpiewanie kolęd w Kole Gospodyń Wiejskich w Chmielniku.

5.01.2019 r. w okresie świąteczno - noworocznym spotkaliśmy się w Świetlicy, aby wspólnie, miło spędzić czas i pokolędować.

W trakcie spotkania odwiedziła nas grupa kolędnicza z Nowego Borku i przy akompaniamencie akordeonu, klarnetu i innych instrumentów mieliśmy okazję wyśpiewać zarówno kolędy jak i piękne, starodawne pastorałki.

Zachęcamy wszystkich: Śpiewajcie kolędy!!! A kto ich nie śpiewa, niech żałuje.

Grażyna Małgorzata Drążek


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 11 Sierpnia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART