Jesteście ciekawi, co dzieje się w bibliotece? Jak młodzież radzi sobie z kolejnymi przedsięwzięciami? Mamy dla Was kolejną dawkę informacji z notesu Obieżyświata!
Ostatnim tematem jaki poruszyliśmy w poprzednim artykule był planowany przez nas wyjazd na Mazury. Jego organizacja była doskonałym sprawdzianem dla grupy, ponieważ wszyscy uczestnicy musieli wykazać zaangażowaniem, aby wszystko się udało. Zostaliśmy podzieleni na cztery grupy, a do każdej z nich zostały przydzielone zadania. Głównym atutem wyjazdu było niewątpliwie zacieśnienie więzi grupy, tudzież poprawienie współpracy. Najważniejszym zadaniem było przygotowanie wywiadów z mieszkańcami znad Jezioraka, były również przygody związane z atrakcjami terenów pojezierzy, np. pływanie żaglówką. Sprawiło nam to niesamowitą frajdę, mogliśmy poczuć wiatr we włosach, a właściciel żaglówki, który zresztą był z nami na pokładzie i nią sterował, nauczył nas wielu ciekawych rzeczy na temat żeglugi oraz budowy jachtu. Ponadto mieliśmy okazję zaśpiewać szanty, które nie były na najwyższym poziomie wokalnym, ale sprawiliśmy, że w obcym dla nas miejscu atmosfera zaczęła przypominać, tą jaką znamy u nas na Podkarpaciu. (Jakub)
W styczniu bieżącego roku odbył się nasz pierwszy event, w którym po raz pierwszy mogliśmy się sprawdzić w roli gospodarzy. Zaprosiliśmy na niego urzędników i nauczycieli. Na tym spotkaniu nasi goście rywalizowali ze sobą w quizie na temat gminy Chmielnik i Mazur. Quiz był podzielony na kilka rund, goście byli najważniejszymi osobami w całym wydarzeniu. Odbyła się też projekcja filmu podsumowującego wyjazd na Mazury. Na koniec wieczoru każdy gość dostał drobny upominek. (Dominika)
Za nami warsztaty, na których próbowaliśmy się wcielić w role filmowców, a ponieważ jesteśmy amatorami w tej dziedzinie zaczęliśmy od części teoretycznej, gdzie zostaliśmy wprowadzeni w temat filmu. Później mogliśmy dogłębnie poznać tajniki kamery i filmu. Poznaliśmy różne kadry, rodzaje światła i ich określenia stosowane w świecie fotografii i filmu, a magiczne przyciski oraz przeróżne ustawienie w aparacie nie są już dla nas taką czarną magią. Mogliśmy również spróbować własnych sił i popracować z filmem. Podzieleni na trzy grupy tworzyliśmy filmiki, które następnie omawialiśmy pod kątem plusów jak i błędów, których należy unikać w przyszłości. Warsztaty z takim profesjonalistą to naprawdę ciekawa przygoda. Nabyta wiedza, a także doświadczenia będą pomocne w przyszłych działaniach. (Marysia)
Następnym punktem jest wyjazd na Śląsk. Na pewno będzie on nowym doświadczeniem i przygodą. Nasze wyjazdy to nie tylko rozrywka i przyjemności, ale również obowiązki. Zadaniami, które na nas czekają są m. in. planowanie transportu, miejsca noclegu oraz organizacja czasu podczas pobytu. Przygotowania do tego wyjazdu idą już pełną parą. Każdy wkłada swoje starania, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. To będzie na pewno kolejny wyjazd, który będzie niezapomnianym przeżyciem. Dzięki projektowi, zyskaliśmy otwartość na nowe zadania, ludzi i otoczenie. Było wiele sytuacji kiedy działaliśmy spontaniczne i pod presją czasu, jednak każde zadanie zostawi ślad w naszej pamięci. (Paulina)
Projekt „Obieżyświat” jest realizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Chmielniku w ramach Ogólnopolskiego Programu „Równać Szanse” finansowanego przez Polsko- Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.
Więcej o działaniach projektowych na www.facebook.com/strefakulturymlodziezowej/