zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2010
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
GOPS W CHMIELNIKU
SPORT
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 1/2010 OŚWIATA I KULTURA
„Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty..”

Słowami znanej piosenki wykonywanej przez niezapomnianego Marka Grechutę pozdrawiam czytelników „Wieści Gminnej”.

Serce się raduje, gdy prawdziwą wiosnę czuje, po długiej, prawdziwej zimie (wyjątkowo długiej, śnieżnej i niekiedy mroźnej) wszyscy tęsknie jej wyglądaliśmy.

Przyszła wyjątkowo punktualnie i od razu pozwoliła cieszyć się jej niepospolitą aurą.

Pierwsze dni wiosny w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego upłynęły zgodnie z kilkuletnią już tradycją na spotkaniu z literaturą bliską dzieciom. W tym roku była to powieść przygodowa i podróżnicza Alfreda Szklarskiego otwierająca cykl o Tomku Wilkowskim czyli „Tomek w krainie kangurów”. Spotkania te były zarazem podsumowaniem pracy nad lekturą w klasach 4-6 i trzeba przyznać, że taki model pracy nad dłuższym utworem literackim sprawdza się i warto go upowszechniać.

Jego niewątpliwą zaletą jest to, że ma charakter międzypokoleniowy. Podróż Tomka do Australii i po antypodach stwarza naturalna okazję do tworzenia różnorodnych projektów związanych z lekturą, których zakres obejmuje m.in. różnorodne formy wypowiedzi literackiej, ale i plastycznej, historie tego kontynentu, ale i jego współczesność. W sposób naturalny młodzież ma bliższy kontakt z mapą, uczy się ją czytać, obliczać odległości (posługując się w tym celu skalą mapy) itp.

Praca nad tą lekturą (i w ogóle nad powieściami tego cyklu) daje też spore możliwości w zakresie kształcenia patriotycznego, co wydaje się wartością szczególnie dzisiaj nie do przecenienia.

Jeden z projektów klasowych obejmował tę problematykę, a był zatytułowany „Ślady polskości w Australii”.

Powitanie wiosny w naszej szkole od kilku lat życzliwie wspomaga Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku.

Wspólnie mamy na uwadze troskę o rozwój czytelnictwa wśród dzieci, które w dobie Internetu, czytają mniej, a ich wyobraźnie coraz rzadziej kształtuje książka. Dlatego w przyszłym już roku zamierzamy powitać wiosnę z książką takiego pisarza, który pisał zarówno dla małych jak i starszych dzieci. Dzięki temu, włączymy w to wiosenne spotkanie z książką całą społeczność szkolną.

Wiosna przynosi także dzień, który często wspominamy z uśmiechem, chociaż niekiedy łączą się z nim wspomnienia niekoniecznie miłe. To 1 kwietnia Prima Aprilis dzień żartów i dowcipów. Pozwólcie drodzy czytelnicy, że przytoczę kilka dowcipnych tekstów uczniowskich zamieszczonych w kalendarzu „Vigo” by pozostać wiernym tradycji:

„Kury w zimie znoszą zawsze droższe jajka”,

„Chłop powoli bronował, bo kamienie wchodziły mu w zęby”,

„Krowa ma cztery łapy, które sięgają do ziemi”,

„Mój ojciec jest uczulony na sierść psa, a ja na rzemień”,

„Regeneracja jest to odbudowa tylnej części ciała”

Wiosna to czas, w którym wszystko po zimie budzi się do życia. W tym czasie obchodzimy Wielkanoc, najważniejsze święta kościoła katolickiego, które uzmysławiają wiernym, że „Chrystus zmartwychwstał, zmartwychwstał prawdziwie”.

W tym roku w Wielki Piątek będziemy wspominać 5 rocznicę śmierci wielkiego Polaka Papieża Jana Pawła II, który zmienił oblicze Ziemi także tej (polskiej) ziemi o której pisał tak: „Ziemia trudnej jedności. Ziemia ludzi szukających własnych dróg (…) Ziemia na koniec rozdarta przez ciąg prawie sześciu pokoleń na mapach świata! a jakżeż w losach swych synów. Ziemia poprzez rozdarcie zjednoczona w sercach Polaków jak żadna.” Kończąc tekst
życzę drogim Czytelnikom radosnych świat Wielkiej Nocy,
a tegorocznym absolwentom szkół podstawowych przysłowiowego połamania pióra na sprawdzianie na zakończenie
szkoły podstawowej, który będą pisać 8 kwietnia br.

Powodzenia!!!

 

Andrzej Pieczonka
SP Wola Rafałowska


poprzednia strona do góry

drukuj


Czwartek, 18 Kwietnia 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART