zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2015
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
STOWARZYSZENIA
012345

Wieść Gminna 2/2015 OŚWIATA I KULTURA
Dlaczego warto czytać książki?

Książka to zakładka, kartka i oprawka

Lecz jest jaszcze jedna- treść,

To najważniejsza rzecz,

Jaką w książce możemy mieć.

Kotek w butach nam się kłania,

Pan Chilary palto odsłania,

Śnieżka wraz z krasnoludkiem

Zajmuje się Kopciuszka butkiem.

Bambi siedzi na kajecie,

A Roszpunka zaś w karecie.

A ja zyski z tego mam

I z książeczką w słowa gram!

Agnieszka Szela, kl. III SPWR


 

O tym, że czytanie książek niesie ze sobą szereg korzyści, nie trzeba nikogo przekonywać. Dlaczego zatem, temu przyjemnemu i rozwijającemu zajęciu poświęca się tak mało ludzi? Jedynie 10% z nas czyta więcej niż 7 książek rocznie. Aby zachęcić wszystkich do czytania, przedstawimy, wraz z pięcioma młodymi i bardzo aktywnymi czytelniczkami, członkiniami Klubu Czytelniczego, kilka powodów, dla których warto czytać książki każdego dnia. Ale może zacznijmy od tego, że…

Od września 2014 roku w Bibliotece Publicznej w Woli Rafałowskiej, z inicjatywy Pani Haliny Drążek, nauczycielki, działa Klubik Czytelniczy. Członkiniami są pełne optymizmu i zapału dziewczynki z klasy III, Szkoły Podstawowej w Woli Rafałowskiej. Zaledwie dziesięcioletnie, ale już intelektualistki! Dziewczyny są bardzo ambitne, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jaką siłę i moc mają książki i ich czytanie. Zadaniem dziewczynek, jako członkiń Klubu Czytelniczego, było przeczytanie w ciągu miesiąca wyznaczonej książki. Na spotkaniach Klubiku, które odbywały się raz w miesiącu, każda z nich zdawała relację z tego, co przeczytała. Prowadziliśmy dyskusje – przecież nie wszystkim podoba się to samo! I o to też chodziło nam, założycielkom Klubu, żeby wzbudzić w młodych osobach nie tylko chęć do czytania, ale też pokazać im, że mamy różne gusta czytelnicze i możemy o tym otwarcie mówić.

A wracając do korzyści z czytania…

„Czytając można przeżyć niezwykłe przygody, można dowiedzieć się dużo ciekawych rzeczy” (Magdalena Jarosz, kl. III). Oddając swój czas lekturze możemy przenieść się w czasie i przestrzeni. Możemy zobaczyć i zwiedzić zakątki wszechświata, możemy dotknąć magii. „Czytając książki stajemy się mądrzejsi, układamy bardziej rozwinięte zdania” (Nikola Łazarz, kl. III) „Książka może pomóc nam z rozwiązaniu problemów” (Gabriela Bembenek, kl. III). Badanie przeprowadzone przez NEA (amerykańska agencja wspierająca sztukę), ukazuje, że ludzie, którzy regularnie czytają, są znacznie bardziej zaangażowani obywatelsko i kulturowo. Mają większą łatwość oraz swobodę wypowiedzi i robią to w sposób dużo bardziej elokwentny. Przekłada się to na nowe możliwości, a także podnosi samoocenę i sprawia, że zwiększają się ich szanse na dowolnie określony przez nas sukces w życiu. Czytelnicy są bardziej skłonni do wypowiadania się i uczestnictwa w życiu społecznym!

„Czytając możemy zapamiętywać różne wyrazy z trudnościami ortograficznymi, możemy lepiej pisać opowiadania i wypracowania” (Nikola Łazarz, kl. III) „Dzięki temu, że czytamy książki, łatwiej nam będzie zrozumieć polecenia na sprawdzianie lub instrukcję obsługi, łatwiej też nam potem napisać własne rymowanki i wiersze” (Magdalena Jarosz, kl. III) Im więcej książek przeczytaliśmy, tym więcej poznamy i zapamiętamy nowych słów. Ich nowy repertuar pozostanie w naszym „myślowym słowniku” już na zawsze. Nowe słowa wspierają procesy myślowe, co przekłada się bezpośrednio na rzeczywiste działania oraz wyrażanie myśli i uczuć. Czytanie poszerza zasób słownictwa i poprawia pamięć!

„Czytając książki, możemy się wyciszyć, możemy nauczyć się koncentracji” (Gabriela Bembenek, kl. III)” Możemy być bardziej spokojni i zrelaksowani” (Nikola Łazarz, kl. III). Kiedy czytamy, my i nasz świat zostaje przeniesiony w inne miejsce, więc nie czujemy natłoku trudów codziennego życia. Podczas czytania, wszelkie błahostki dnia powszedniego odchodzą w niepamięć. Badania z 2009 roku pokazały, że czytając zaledwie kilkanaście minut dziennie, zmniejszamy poziom hormonów stresu nawet do 70%. Dzięki temu poprawia się nasze samopoczucie i łatwiej nam zasnąć. Czytanie książki redukuje stres i wprawia nas w lepszy nastrój!

„Czytając możemy nauczyć się wielu nowych rzeczyi różnych ciekawostek” (Nikola Łazarz, kl. III). Książki przekazują nam wiele wartościowych wiadomości, a także ciekawostek z różnych dziedzin życia i nauki. Sprawia to, że stajemy się mądrzejsi i inteligentniejsi. Patrzymy na świat z szerszej perspektywy, co czyni nas dużo bardziej obiektywnymi i potrafiącymi dystansować się do problemów. W trakcie lektury, nasz mózg działa jak odtwarzacz wizualizując przeczytane fragmenty. Dzięki temu zabiegowi poprawia się nam pamięć. Jesteśmy w stanie szybciej i znacznie dłużej przechowywać informacje i wspomnienia. Mole książkowe szybciej zapamiętują i uczą się nowych rzeczy!

„Księgo, księgo, otwórz drzwi do marzeń krainy mi.

Bo ja czytam ciebie co dzień, nic innego już nie robię.

Jest was tyle drogie książeczki, że nie pomieścicie się mi do teczki!”

Agnieszka Szela, kl. III

Tak o książkach i ich czytaniu mówią młode, bardzo mądre osoby - członkinie Klubu Czytelniczego - Gabrysia, Agnieszka, Nikola, Paulinka i Madzia. Nic dodać, nic ująć! Po prostu warto czytać! Trzeba czytać! Pani Halinie Drążek dziękujemy za wspieranie „akcji czytelniczej”, za zachęcanie dzieci do czytania i propagowanie czytelnictwa!


A. Kołodziej


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 13 Lipca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART