zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 3/2011
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
WYBORY 2011
GOPS W CHMIELNIKU
OSTATNIA STRONA
012345

Wieść Gminna 3/2011 OŚWIATA I KULTURA
Zespół Szkół w Chmielniku, czyli… wszystkie dzieci są nasze

„Głosem narodu jest harmonia ojczysta, mieczem – jedność i zgoda,
celem – prawda.”
C.K. NorwidOd września b.r. dwie miejscowe szkoły: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Por. Jana Bałdy oraz Gimnazjum im. Szarych Szeregów, połączyły się pod wspólną nazwą – Zespół Szkół w Chmielniku.

 

W Polsce w ostatnich czasach notuje się tendencję wzrostową, jeśli chodzi o łączenie szkół. Dzieje się to na podstawie Art.62 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), który reguluje kwestię łączenia szkół różnych typów w zespół. Nie oznacza to ich likwidacji, gdyż zespół szkół jest jednostką organizacyjną, a nie szkołą i wg prawa nie może być tak traktowany. Można by uznać, iż oprócz nazwy nic się nie zmieniło, obydwie szkoły są nadal jednostkami systemu oświaty. Niemniej jednak bezspornie w ten sposób tracą one w pewnym zakresie samodzielność, ponieważ działają pod wspólnym kierownictwem dyrektora zespołu szkół. Jak mówi ustawa: połączenie nie narusza odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół lub placówek i samorządów uczniowskich poszczególnych szkół lub placówek, o ile statut zespołu nie stanowi inaczej.

Brzmi to wszystko obcesowo i od razu nasuwa się pytanie: jak to działa w praktyce? Krótko mówiąc – nie taki diabeł straszny. Chmielnicki Zespół Szkół funkcjonuje już miesiąc i ma się coraz lepiej pod dyrektorskim okiem pani Barbary Muchy oraz jej zastępcy pani Walerii Nawojskiej – Kasiak. Zespoły nauczycielskie obydwu szkół ściśle ze sobą współpracują. Podczas wspólnych konferencji ustalają jednaki front wychowania dzieci i młodzieży oraz planują akcje i uroczystości. Dzielą się pomocami dydaktycznymi oraz salami lekcyjnymi – zwłaszcza na czas remontu trwającego w Szkole Podstawowej, która jak wiadomo dobiła już setki i właśnie przechodzi gruntowną odnowę. Współpraca w dążeniu do celu została po raz kolejny przypieczętowana 4 października 2011 r., kiedy to obydwie szkoły zorganizowały wspólny Dzień Patrona. Oczywiście okoliczność zaistnienia Zespołu Szkół nie zmusiła żadnej z jednostek do wyparcia się własnego patrona. Dobrze się złożyło, że zarówno patron Szkoły Podstawowej – por. Jan Bałda oraz patron Gimnazjum – Szare Szeregi to bohaterowie z czasów II wojny światowej. Obchody tego dnia rozpoczęło złożenie kwiatów na grobie por. Jana Bały na miejscowym cmentarzu oraz uroczysta msza świeta w Sanktuarium M.B.Ł. z udziałem obydwu pocztów sztandarowych. Dalsza część uroczystości dokonała się w budynku szkoły. W sali gimnastycznej odbył się występ artystyczny w wykonaniu uczniów obydwu szkół. Gimnazjaliści za pomocą krótkich scenek przypomnieli tragizm wojny oraz posługując się pieśnią i poetyckim obrazem, uczcili jej bohaterów. Natomiast dzieci ze Szkoły Podstawowej wyraziły protest przeciwko wojnie i złożyły wiele próśb do świata o jedność i pokój miedzy narodami. Hasłem przewodnim bowiem tegorocznych obchodów stały się słowa: „Dziwny jest ten świat, ale cudowny”. Klamrą zamykającą całą uroczystość było odśpiewanie Hymnu o por. Janie Bałdzie oraz Hymnu Szarych Szeregów.

Najważniejsza tego dnia była pamięć o tych, którzy walczyli i ginęli za Polskę. Wychowanie patriotyczne bowiem, to nasz wspólny cel i tu nie może być żadnych podziałów.


 

Monika Wójcik


do góry następna strona

drukuj


Piątek, 9 Grudnia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART