zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2017
URZĄD GMINY INFORMUJE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
012345

Wieść Gminna 1/2017 OŚWIATA I KULTURA
Eksperymentuj, odkrywaj, działaj!

W tym roku obchodzimy 150 rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku wzięła udział w konkursie „Eksperymentuj, odkrywaj, działaj. Bądź jak Maria!” zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego mający na celu popularyzację postaci noblistki wśród dzieci.

150 lat temu w Warszawie, urodziła się dziewczynka, Marysia. Mądry tato, w trosce o córeczkę, zrobił wszystko, by zaszczepić w niej chęć do nauki i poznawania świata. Udało się. W czasach, kiedy kobiety w Polsce nie mogły regularnie studiować, młoda, ambitna Maria, wyjeżdża do Francji, by tam kontynuować naukę i spełniać swoje marzenia. Dzięki eksperymentom - odkrywa, dzięki działaniu - wpływa na rozwój i postęp nauki. Zdobywa Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach! I tak, jak kiedyś ojciec zaszczepił w niej pasję do nauki, tak teraz ona przekazuje ją swoim córkom. Maria Curie-Skłodowska - inteligentna, pracowita, odważna. Kobieta - IDOL.

Mieliśmy to szczęście, że zagościła i u nas! Dowiedzieliśmy się o jej dzieciństwie i młodości. Podążaliśmy jej szlakiem z Warszawy do Paryża. Wkroczyliśmy nieśmiało do laboratorium i poznaliśmy tajniki, jakie ono skrywa.

EKSPERYMENTOWALIŚMY! I wiemy już, że jest to pasjonujące.

ODKRYWALIŚMY! I przyniosło nam to ogromną radość.

DZIAŁALIŚMY. I jesteśmy z siebie dumni. Przez jeden dzień BYLIŚMY JAK MARIA!

Ty też spróbuj. Eksperymentuj, odkrywaj, działaj! My już wiemy, że warto!

W zajęciach poświęconych Marii Curie-Skłodowskiej wzięli udział uczniowie klasy III i uczennice klasy VI Szkoły Podstawowej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej.


Agnieszka Kołodziej


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Piątek, 21 Stycznia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
23 Grudnia 2021 r.
W listopadzie nasz samorząd otrzymał promesę na realizację zadania pn. "Odbudowa infrastruktury drogowo - mostowej na terenie Gminy Chmielnik". Przedsięwzięcie uzyskało dotację w ramach Programu Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 7 581 475 zł i ma pokryć do 95% kosztów jego realizacji.
Realizacja: ProART