zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2017
URZĄD GMINY INFORMUJE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
012345

Wieść Gminna 1/2017 OŚWIATA I KULTURA
Nie wszystkie drogi prowadzą do Rzeszowa

Młodzież współpracuje z naszą instytucją od lat. Przez ten czas różne dziedziny swoich zainteresowań rozwijała, doskonaliła, ubogacała lokalne wydarzenia kulturalne, kreowała piękniejszą rzeczywistość. Intensyfikacja pracy z tą grupą wiekową nastąpiła pięć lat temu, gdy pozyskaliśmy pierwszy grant na działania z programu Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Utworzyła się wtedy grupa, która przyjęła nazwę po jednym z projektów Strefa Kultury Młodzieżowej. Od tego momentu młodzi ludzie spotykali się w bibliotece regularnie i dzięki grantom jakie pozyskiwaliśmy rokrocznie realizowali rozliczne projekty, ale też spędzali ze sobą czas wolny. I choć atmosfera do takich spotkań była doskonała to czegoś brakowało. Tym czymś było miejsce dopasowane do młodzieżowych potrzeb, nowoczesne, estetyczne, przyjazne, miejsce gdzie młodzi ludzie będą się czuli u siebie jako gospodarze.


Dążenia do zaspokojenia tej potrzeby zaowocowały w ubiegłym roku projektem Sieć Miejsc Przyjaznych Młodzieży, który powstał w partnerstwie z trzema innymi organizacjami: Fundacją Generator Inspiracji z Futomy, Miejskim Domem Kultury w Boguchwale i Podkarpackim Centrum Hipoterapii w Lubeni. Projekt realizowany jest od września 2016 roku i zakończy się we wrześniu 2017 roku. Jesteśmy na półmetku jego realizacji. W założeniu miał wspomóc adaptację miejsca przyjaznego młodzieży w każdej z czterech gmin i wypromowanie go, utworzenie mapy miejsc, które młodzież z partnerstw odwiedza najchętniej oraz zintegrowanie grup młodzieżowych z poszczególnych gmin, które dbają o rozwój swoich małych ojczyzn. W gminie Chmielnik takie miejsce powstało w bibliotece. Zostało w całości zaprojektowane przez młodych ludzi, oni też zaangażowali się w zakup materiałów, malowanie, zaprojektowanie i przygotowanie mebli. Oddali się temu zadaniu z wielką pasją i poświęcili na to bardzo dużo swojego czasu. Jednakże aranżacja i adaptacja miejsca to dopiero początek drogi, najważniejsze jest ożywienie go poprzez różnego rodzaju wydarzenia, inicjatywy, eventy skierowane do różnych grup wiekowych, tak aby mieszkańcy gminy dostrzegli jego otwartość i dostępność na lokalnej mapie. Dotychczas chmielnicka grupa zaangażowana w projekt przygotowała dwa eventy: koncert kolęd i TuliPan – Wielkie Spotkanie Kobiet. Obydwa wydarzenia to był ich autorski pomysł od przygotowania zaproszeń, prowadzenia, prezentacji, programu wydarzenia, cateringu, dbania o gości aż po koncert. Przed nimi jeszcze organizacja Dnia Dziecka i kina letniego. Równolegle nad swoim przyjaznymi miejscami pracują grupy z pozostałych trzech miejscowości i tak jak nasza młodzież organizują eventy dla mieszkańców. Aby dzielić się doświadczeniem, w każdym z takich wydarzeń uczestniczą delegacje partnerów. W projekcie zaplanowane zostały również działania dla wszystkich zaangażowanych w projekt. Tym co połączyło uczestników w jednym miejscu i o jednym czasie były dwa, dwudniowe spotkania integracyjno-szkoleniowe w Lubeni i Futomie. Spotkania te miały za zadanie: edukować, integrować, pobudzać energię, wspólnie tworzyć, sprzyjać wzajemnemu poznaniu się. Zacieśnianie więzi to stały proces, który rozwija się wraz z projektem i ma zwrócić uwagę młodych ludzi na to co interesującego jest w ich małych środowiskach i u sąsiadów zza tzw. miedzy. Jest to też próba pokazania, że nie tylko duże ośrodki kulturalne mogą mieć młodym ludziom coś do zaoferowania, bo być może lepszą ofertę ma Chmielnik, Błażowa, Boguchwała czy Lubenia, ale skoro dotąd prawie wszystkie drogi prowadziły do Rzeszowa trudno było do takich ofert dotrzeć. W projekcie zmieniamy te tendencje i zmieniamy drogi, którymi podążamy w poszukiwaniu tego co interesuje młodzież. Być może będzie to pierwszy krok do zacieśnienia współpracy w przyszłości, mamy taka nadzieję, że to spotkanie zaowocuje kolejnymi projektami.

Dla nas jako realizatorów projektu ważne jest to, że młodzież bardzo chętnie się angażuje i bierze sprawy w swoje ręce. Młodzi ludzie są dobrymi partnerami, partnerami z ogromnym zapałem i wieloma pomysłami, wystarczy im zaufać, dać trochę przestrzeni, czasami pomóc i zawsze służyć radą. Realizacja projektu zwiększyła także zainteresowanie samej młodzieży tym co dzieje się w naszej gminie dla nich, a w szczególności tym co dzieje się w bibliotece. Docelowa grupa 15 osób jaka wymagana była aby przystąpić do projektu Sieć Miejsc Przyjaznych Młodzieży rozrosła się do grupy 25 osób, co w wymierny sposób pokazuje zainteresowanie młodych ludzi tym w co mogą się zaangażować.

Projekt Sieć Miejsc Przyjaznych Młodzieży realizowany jest w ramach Lokalnych Partnerstw programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce V edycja 2016-2017.


Irena Szczypek
Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 21 Listopada 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART