zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2013
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
STOWARZYSZENIA
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIE
012345

Wieść Gminna 4/2013 OŚWIATA I KULTURA
Harcerskie działania w Trójce

„Idziemy naprzód i ciągle pniemy się wzwyż, by zdobyć szczyt ideałów, świetlany Harcerski Krzyż” - takie oto motto towarzyszy wszystkim harcerzom na co dzień. Jest to, zatem codzienna troska o wypełnianie swoich obowiązków, o zdobywanie umiejętności, kształtowanie charakteru, o ducha patriotyzmu, a przede wszystkim braterstwo.

W drużynie harcerskiej funkcjonującej przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Św. M. M. Kolbego w Chmielniku działa 23 harcerzy, część z nich można śmiało rozpoznać, gdyż w każdy piątek obowiązuje ich tzw. dzień mundurowy, mają, więc obowiązek przyjść do szkoły w harcerskim mundurze. Podjęliśmy starania, by umundurować całą drużynę, a nie jest to zadanie łatwe ze względu na liczbę harcerzy i koszt jednego munduru. Mamy jednak nadzieję, że do końca stycznia to przedsięwzięcie uda nam się zrealizować. Jednym z naszych zadań jest nieustanna troska o ład wokół Krzyża wzniesionego nieopodal naszej szkoły. Od początku roku prowadzimy akcję „Nakręć się na pomaganie”- zbieramy nakrętki na rzecz podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci, podjęliśmy już po raz kolejny akcję „I Ty możesz zostać Św. Mikołajem”, zbieraliśmy i dostarczyliśmy różne artykuły potrzebne do przygotowania paczek dla dzieci z Hospicjum. Sztandarową akcją harcerzy jest poranek patriotyczny z okazji rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym roku obchodziliśmy ją 12 listopada i dzień ten był szczególnie uroczysty: najpierw swoim występem zachwyciły dzieciaki z oddziału zerowego. Pani Alicja Ziaja zadbała nie tylko o przygotowanie wierszy, ale także o przepiękny ubiór – dzieciaki miały czapki i kotyliony, a nawet szalik w kolorach narodowych. Następnie harcerze ze szkolnej drużyny przygotowali opowieść o losach naszej Ojczyzny, o odzyskaniu niepodległości, przepięknie zaśpiewali kilka pieśni patriotycznych. Uwieńczeniem było uroczyste złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego. Druhna drużynowa przypominała historię Krzyża Harcerskiego, następnie komendą wezwała 7 druhen z klasy VI do wystąpienia i złożenia przyrzeczenia, które składane było właśnie na Krzyż Harcerski i ogień, gdyż pozostali harcerze symbolizowali kolejne punkty Prawa Harcerskiego zapalając znicze i układając je w znak krzyża. Kulminacją wydarzenia było odebranie tego przyrzeczenia przez panią Dyrektor, która jest również Instruktorem-Przewodnikiem naszej drużyny. Druhna Bożena Gwizdała zawołaniem „ Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy” - odebrała przyrzeczenie i na pamiątkę wręczyła dziewczętom Krzyże, które noszą przypięte do munduru. Na koniec apelu zaśpiewano Modlitwę Harcerską. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że pozostałym druhom uda się też spełnić wszystkie warunki, by w przyszłości złożyć przyrzeczenie i zostać prawdziwym harcerzem.

To już było, a co planujemy w naszej drużynie w najbliższym czasie. Niedługo święta Bożego Narodzenia, więc harcerze będą odwiedzać instytucje i sponsorów zaprzyjaźnionych ze szkołą oraz składać im życzenia. Będą też uczestniczyć w uroczystości przekazania Światła Betlejemskiego, pomagać przygotować Wigilię szkolną, a po Nowym Roku w styczniu, gdy pogoda dopisze, chcielibyśmy urządzić kulig harcerski połączony z wieczornicą i oczywiście mamy nadzieję, że nasze plany uda się spełnić. Korzystając z okazji wszystkim tym, którzy trzymają za nas kciuki składamy życzenia: Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2014.


Agnieszka Bajda


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 29 Listopada 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART