zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2013
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
STOWARZYSZENIA
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIE
012345

Wieść Gminna 4/2013 OŚWIATA I KULTURA
Moje Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia rozpoczynamy dwudziestego czwartego grudnia tradycyjna wieczerza wigilijną i ubieraniem choinki. Żeby nasze święta były piękne, smaczne i udane, kosztuje nas to dużo pracy i wysiłku. Mama piecze placki: makowce, serniki, pierniki i pierniczki, które z rodzeństwem malujemy specjalnymi pisakami w różne wzory. Każdy z nas ma jakieś zajęcie podczas gotowania potraw wigilijnych gdyż jest ich dwanaście: żurek z grzybami, kapusta z grochem, ryba, trzy rodzaje pierogów, kompot z suszek, gołąbki i zupa grochowa. W dzień wigilii pomagamy mamie ubierać choinki: jedna dużą i jedna małą. Mama przygotowuje stół wigilijny, a my wyglądamy pierwszej gwiazdki. Pamiętamy o tradycyjnym białym obrusie, sianku, opłatku i wolnym miejscu dla przybysza. Wigilie rozpoczynamy modlitwą, przeczytaniem Pisma Świętego. Następnie dzielimy się opłatkiem i składamy sobie życzenia. Po spożyciu wieczerzy wigilijnej śpiewamy kolędy. O północy idziemy na pasterkę. W święto Bożego Narodzenia wędrujemy do kościoła i podziwiamy szopkę. Po przyjściu do domu świętujemy dalej. Zajadamy się plackami, sałatkami, ciastkami. Ja bardzo lubię Święta Bożego Narodzenia ponieważ z całymi rodzinami jesteśmy razem, pachnie cynamonem i piernikami. Pięknie i kolorowo świeca lampki na choince, błyszczą bombki i łańcuchy. W tle słychać śpiew kolęd i pastorałek. Wszyscy cieszymy się z narodzin naszego Pana Jezusa Chrystusa.

 

Krystian Kapusta

 

Kl V SP im. Orląt Lwowskich w Zabratówce Opiekun P. mgr Lucyna Gonek


poprzednia strona do góry

drukuj


Sobota, 4 Grudnia 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART