zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2017
URZĄD GMINY INFORMUJE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
012345

Wieść Gminna 1/2017 OŚWIATA I KULTURA
Eksperymentuj, odkrywaj, działaj!

W tym roku obchodzimy 150 rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku wzięła udział w konkursie „Eksperymentuj, odkrywaj, działaj. Bądź jak Maria!” zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego mający na celu popularyzację postaci noblistki wśród dzieci.

150 lat temu w Warszawie, urodziła się dziewczynka, Marysia. Mądry tato, w trosce o córeczkę, zrobił wszystko, by zaszczepić w niej chęć do nauki i poznawania świata. Udało się. W czasach, kiedy kobiety w Polsce nie mogły regularnie studiować, młoda, ambitna Maria, wyjeżdża do Francji, by tam kontynuować naukę i spełniać swoje marzenia. Dzięki eksperymentom - odkrywa, dzięki działaniu - wpływa na rozwój i postęp nauki. Zdobywa Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach! I tak, jak kiedyś ojciec zaszczepił w niej pasję do nauki, tak teraz ona przekazuje ją swoim córkom. Maria Curie-Skłodowska - inteligentna, pracowita, odważna. Kobieta - IDOL.

Mieliśmy to szczęście, że zagościła i u nas! Dowiedzieliśmy się o jej dzieciństwie i młodości. Podążaliśmy jej szlakiem z Warszawy do Paryża. Wkroczyliśmy nieśmiało do laboratorium i poznaliśmy tajniki, jakie ono skrywa.

EKSPERYMENTOWALIŚMY! I wiemy już, że jest to pasjonujące.

ODKRYWALIŚMY! I przyniosło nam to ogromną radość.

DZIAŁALIŚMY. I jesteśmy z siebie dumni. Przez jeden dzień BYLIŚMY JAK MARIA!

Ty też spróbuj. Eksperymentuj, odkrywaj, działaj! My już wiemy, że warto!

W zajęciach poświęconych Marii Curie-Skłodowskiej wzięli udział uczniowie klasy III i uczennice klasy VI Szkoły Podstawowej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej.


Agnieszka Kołodziej


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Piątek, 2 Grudnia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART