zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 1/2017
URZĄD GMINY INFORMUJE
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
012345

Wieść Gminna 1/2017 OŚWIATA I KULTURA
Kampania czytelnicza w Szkole Podstawowej nr 3 w Chmielniku

"Czytanie rozwija rozum młodzieży,
odmładza charakter starca,
uszlachetnia w chwilach pomyślności,
daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach".

Marcus Tullius Cicero

Kampania czytelnicza w Szkole Podstawowej nr 3 w Chmielniku


Statystyki czytelnicze biją na alarm, że odnotowuje się w Polsce spadek czytelnictwa, że dzieci i młodzież, w wolnym czasie, coraz rzadziej sięgają po książkę, dotyczy to również dorosłych Polaków. Wierzyć, czy nie wierzyć statystykom, wybór należy do nas. Lepiej jest rozglądnąć się wokół siebie - przeprowadzić dyskretne badanie we własnym środowisku, aby się przekonać, że pod tym względem jest jeszcze wiele do poprawienia. Każde więc działanie, w kierunku poprawy czytelnictwa, okazuje się niezbędne.

Jednym z takich kroków jest „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, uchwalony przez Radę Ministrów 6 października 2015 r., na lata 2016-2020. Należy docenić, iż główny cel tego programu, jakim jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce, realizowany jest poprzez finansowe wsparcie rozwoju bibliotek szkolnych i publicznych, wzmocnienie potencjału i roli bibliotek, a także rozwój zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów, poprzez wspieranie organów prowadzących szkoły w inicjatywach promujących czytelnictwo.

Szkoły chyba od zawsze realizowały ten ważny cel podczas zajęć lekcyjnych, akcji i konkursów. Biblioteki starały się, w miarę możliwości, dostosować księgozbiór do potrzeb czytelników. Narodowy Program wspiera nas obecnie w tych działaniach, pozwalających na rozwijanie zamiłowań i kompetencji czytelniczych naszych wychowanków.

W związku z tym, w Szkole Podstawowej nr 3 w Chmielniku, w tym roku szkolnym, miało miejsce już wiele imprez szkolnych i bibliotecznych, promujących czytelnictwo wśród uczniów. Uczniowie klasy I zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej W poszczególnych klasach, w szkolnej świetlicy, oddziałach przedszkolnych systematycznie odbywa się akcja głośnego czytania bajek, w ramach kampanii „Cała Polska czyta….”. W klasach I-III miały miejsca konkursy klasowe: konkursy plastyczne: "Bohaterowie naszych bajek", "Moja wymarzona bajeczka", „Najciekawsza zakładka do książki", „Okładka do mojej książki" oraz konkursy recytatorskie. W klasach IV- VI odbyła się akcja Narodowego Czytania „Quo vadis” H. Sienkiewicza. Natomiast w bibliotece szkolnej został przeprowadzony konkurs pt. „Dalsze losy mojego ulubionego bohatera literackiego”, dla uczniów I - VI. Wielu młodych czytelników zaangażowało się w pisanie recenzji swoich ulubionych tekstów literackich i publikowanie ich w szkolnej gazetce.

Biblioteka szkolna zachęca uczniów, rodziców i nauczycieli do wzbogacenia księgozbioru, poprzez udział w akcji „Podaruj książkę bibliotece - czytana książka żyje dłużej”. Przy okazji bardzo dziękujemy rodzicom, którzy doposażyli szkolny księgozbiór we wspaniałe, cenne pozycje. Z okazji Dnia Książki odbył się szkolny kiermasz książek z wydawnictwa „Drugi tom”. Chcąc zachęcić dzieci i młodzież do czytania i podnoszenia kultury czytelniczej, tuż przed feriami, w naszej szkole zorganizowaliśmy także Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów w dwóch kategoriach: dla klas I - III oraz klas IV - VI. Konkurs odbył się przy współpracy nauczycielki j. polskiego, szkolnej biblioteki oraz nauczycieli nauczania początkowego, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W rywalizowało ze sobą 37 uczniów. Dodatkową trudnością dla starszych uczestników, była ocena za czytanie ze zrozumieniem, która wynikała z poziomu odpowiedzi na zadane przez komisję pytanie, dotyczące przeczytanego tekstu. Zdobywcy I miejsc reprezentowali naszą szkołę podczas VI edycji Podkarpackiego Konkursu Pięknego Czytania, organizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rzeszowie, Polskie Radio Rzeszów oraz Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie.


W ramach tegorocznego programu rządowego „Książki naszych marzeń”, uczniowie klas IV - VI, rozpoczęli szkolny projekt czytelniczy pt. „Zwiedzamy zakątki świata”.

Projekt oparty jest na książkach opisujących przygody Neli - małej podróżniczki oraz książkach Martyny Wojciechowskiej. Uczniowie poprzez fragmenty przeczytanych książek o przygodach Neli: „10 niesamowitych przygód Neli”, „Nela na 3 kontynentach”, „Nela na tropie przygód”, „Śladami Neli przez dżunglę, morza i oceany”, „Nela na kole podbiegunowym”, poznają dalekie zakątki świata oraz tajemnice świata roślin i zwierząt.

Natomiast z książkami Martyny Wojciechowskiej odbywają niezapomniane podróże przez wszystkie kontynenty, poznają inne kultury, obyczaje i sposoby życia na krańcach świata.

Młodzi czytelnicy stworzyli ciekawe foldery o poznanych dzikich zwierzętach. Książki cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, a poznanymi informacjami i ciekawostkami dzielili się na forum całej klasy.

Dzięki takim akcjom, dzieci świetnie bawią się z książkami i jest nadzieja, że to właśnie poczucie sprawi, że w wolnym czasie znowu po nie sięgną. Powodzenie tej ważnej kapani zależne jest również od wspierającej postawy rodziców, którym dziękujemy za dotychczasową współpracę.


Edyta Domin, Monika Wójcik
SP 3 im. M.M. Kolbego w Chmielniku w Chmielniku


do góry następna strona

drukuj


Piątek, 26 Kwietnia 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART