zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2013
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
STOWARZYSZENIA
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIE
012345

Wieść Gminna 4/2013 OŚWIATA I KULTURA
Harcerskie działania w Trójce

„Idziemy naprzód i ciągle pniemy się wzwyż, by zdobyć szczyt ideałów, świetlany Harcerski Krzyż” - takie oto motto towarzyszy wszystkim harcerzom na co dzień. Jest to, zatem codzienna troska o wypełnianie swoich obowiązków, o zdobywanie umiejętności, kształtowanie charakteru, o ducha patriotyzmu, a przede wszystkim braterstwo.

W drużynie harcerskiej funkcjonującej przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Św. M. M. Kolbego w Chmielniku działa 23 harcerzy, część z nich można śmiało rozpoznać, gdyż w każdy piątek obowiązuje ich tzw. dzień mundurowy, mają, więc obowiązek przyjść do szkoły w harcerskim mundurze. Podjęliśmy starania, by umundurować całą drużynę, a nie jest to zadanie łatwe ze względu na liczbę harcerzy i koszt jednego munduru. Mamy jednak nadzieję, że do końca stycznia to przedsięwzięcie uda nam się zrealizować. Jednym z naszych zadań jest nieustanna troska o ład wokół Krzyża wzniesionego nieopodal naszej szkoły. Od początku roku prowadzimy akcję „Nakręć się na pomaganie”- zbieramy nakrętki na rzecz podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci, podjęliśmy już po raz kolejny akcję „I Ty możesz zostać Św. Mikołajem”, zbieraliśmy i dostarczyliśmy różne artykuły potrzebne do przygotowania paczek dla dzieci z Hospicjum. Sztandarową akcją harcerzy jest poranek patriotyczny z okazji rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym roku obchodziliśmy ją 12 listopada i dzień ten był szczególnie uroczysty: najpierw swoim występem zachwyciły dzieciaki z oddziału zerowego. Pani Alicja Ziaja zadbała nie tylko o przygotowanie wierszy, ale także o przepiękny ubiór – dzieciaki miały czapki i kotyliony, a nawet szalik w kolorach narodowych. Następnie harcerze ze szkolnej drużyny przygotowali opowieść o losach naszej Ojczyzny, o odzyskaniu niepodległości, przepięknie zaśpiewali kilka pieśni patriotycznych. Uwieńczeniem było uroczyste złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego. Druhna drużynowa przypominała historię Krzyża Harcerskiego, następnie komendą wezwała 7 druhen z klasy VI do wystąpienia i złożenia przyrzeczenia, które składane było właśnie na Krzyż Harcerski i ogień, gdyż pozostali harcerze symbolizowali kolejne punkty Prawa Harcerskiego zapalając znicze i układając je w znak krzyża. Kulminacją wydarzenia było odebranie tego przyrzeczenia przez panią Dyrektor, która jest również Instruktorem-Przewodnikiem naszej drużyny. Druhna Bożena Gwizdała zawołaniem „ Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy” - odebrała przyrzeczenie i na pamiątkę wręczyła dziewczętom Krzyże, które noszą przypięte do munduru. Na koniec apelu zaśpiewano Modlitwę Harcerską. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że pozostałym druhom uda się też spełnić wszystkie warunki, by w przyszłości złożyć przyrzeczenie i zostać prawdziwym harcerzem.

To już było, a co planujemy w naszej drużynie w najbliższym czasie. Niedługo święta Bożego Narodzenia, więc harcerze będą odwiedzać instytucje i sponsorów zaprzyjaźnionych ze szkołą oraz składać im życzenia. Będą też uczestniczyć w uroczystości przekazania Światła Betlejemskiego, pomagać przygotować Wigilię szkolną, a po Nowym Roku w styczniu, gdy pogoda dopisze, chcielibyśmy urządzić kulig harcerski połączony z wieczornicą i oczywiście mamy nadzieję, że nasze plany uda się spełnić. Korzystając z okazji wszystkim tym, którzy trzymają za nas kciuki składamy życzenia: Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2014.


Agnieszka Bajda


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 13 Lipca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART