zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OGŁOSZENIE
012345

Wieść Gminna 2/2012 OŚWIATA I KULTURA
Mali ratownicy !!!

W roku szkolnym 2011/2012 w SP im. Stefana Kard. Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej realizowano z udziałem uczniów klasy trzeciej pod okiem wychowawcy p. Haliny Drążek, innowację pedagogiczną pt. Mały ratownik. Jestem bezpieczny, niosę pomoc, chcę ratować.

Inspiracją do opracowania innowacji o tematyce bezpieczeństwa był udział autorki innowacji w szkoleniu organizowanym przez fundację Owsiaka w ramach ogólnopolskiej akcji Ratujemy i uczymy ratować (Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy). Ponadto towarzyszyła mi świadomość, jak ważne jest nauczenie dzieci, radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia życia czy umiejętności udzielenia pierwszej pomocy. Każdy może nauczyć się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Nawet małe dziecko, może pomóc ratować życie, a jako dorosły człowiek będzie już wiedział, co robić w takiej nadzwyczajnej sytuacji. Uświadomienie, że od wykonania kilku prostych czynności, możemy w przyszłości uratować ludzkie życie i aby pomóc, należy tylko wiedzieć, jak to zrobić, to główny cel innowacji, który udało się zrealizować.

Dzięki udziałowi w zajęciach dzieci miały możliwość nauczyć się krok po kroku podstawowych czynności ratujących życie. Dzieci poznały zasady udzielania i wzywania pomocy. Tematyka innowacji zawierała zagadnienia związaną z bezpieczeństwem i udzielania pierwszej pomocy.

W trakcie zajęć wykorzystano pomoce dydaktyczne przekazane szkole przez fundację Owsiaka w ramach ogólnopolskiej akcji materiały Ratujemy i uczymy ratować.

W zajęciach uczestniczyła higienistka szkolna p. Ewa Sroka, pod okiem której dzieci praktycznie uczyły się jak pomóc np. w razie skaleczeń, złamań czy krwotoków itp.

Ewaluacja innowacji pedagogicznej odbyła się w dniu 14 czerwca 2012 r. z udziałem strażaków z OSP Wola Rafałowska (reprezentowanych przez p. Seweryna Ciurę, Adama Nizioła, Rafała Kucaja i Pawła Flaka), higienistki szkolnej, dzieci klas 0 – VI i grona pedagogicznego. W trakcie spotkania, każdy miał okazję sprawdzić się jako „mały ratownik”.

Pragnę gorąco podziękować wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli w realizacji innowacji tj. uczniom klasy III, Pani Ewie Sroce za pomoc merytoryczną w trakcie realizacji zajęć, za życzliwość, uśmiech i poświęcony nam czas oraz naszym dzielnym i oddanym strażakom z OSP w Woli Rafałowskiej pod kierunkiem prezesa Pana Jana Kucaja.

Pamiętajmy, że pewnego dnia i My możemy uratować komuś życie!

Zostań ratownikiem już dziś !!!

 


Halina Drążek
nauczyciel SP w Woli Rafałowskiej


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 9 Grudnia 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART