zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OGŁOSZENIE
012345

Wieść Gminna 2/2012 OŚWIATA I KULTURA
Przegląd Piosenki i Poezji Niemieckojęzycznej

III Przegląd Piosenki i Poezji Niemieckojęzycznej w Szkole Podstawowej nr 2 im. Ojca Świętego Jana Pawła II Chmielniku 23 maja 2012 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Chmielniku odbył się III Przegląd Piosenki i Poezji Niemieckojęzycznej. Gościliśmy uczniów i nauczycieli z kilku szkół: Gimnazjum z Zespołu Szkół Nr 2 w Stobiernej, Zespół Szkół w Chmielniku, Społeczne Gimnazjum „Doliny Strugu” w Chmielniku oraz Gimnazjum nr 12 w Rzeszowie.

Jako pierwsi na Przeglądzie zaprezentowali się gospodarze - uczniowie SP nr 2 w Chmielniku: klasa I - Mateusz Szyszka, Tomasz Śmiałek, Dominika Siwiec, Maksymilian Paśkiewicz, Kacper Cwynar, Karolina Szostek, Arkadiusz Krzywonos, Oliwia Południak, Marek Bartoń, klasa II - Mateusz Kmiotek, Michał Sitarz , klasa III - Klaudia Solecka, Dawid Kwoka, Tomasz Kwoka, Mateusz Oczoś, Arkadiusz Cwynar, Aleksandra Murias, Dorota Ziaja, Kamila Wilk, Klaudia Kwoka oraz klasa V - Kinga Kwoka i Wojciech Dworak.

Mateusz Szyszka, Dominika Siwiec, Maksymilian Paśkiewicz, Kacper Cwynar, Karolina Szostek, Oliwia Południak, Marek Bartoń, Mateusz Kmiotek, Klaudia Solecka, Dawid Kwoka, Michał Sitarz i Dorota Ziaja wspaniale zaśpiewali piosenki i wzięli aktywny udział w przedstawieniu. Tomasz Śmiałek zagrał jedną z ról w przedstawieniu a Arkadiusz Krzywonos Arkadiusz Cwynar, Tomasz Kwoka, Mateusz Oczoś i Kamila Wilk pięknie zaśpiewali niemieckie piosenki. Wojciech Dworak wykonał na fortepianie jeden z niemieckich utworów muzycznych. Kinga Kwoka zarecytowała wiersz i zaprezentowała łamaniec językowy. Aleksandra Murias i Klaudia Kwoka śpiewały piosenki, odegrały role w przedstawieniu i bezbłędnie zaprezentowały łamańce językowe. Uczniów do występu przygotowała pani mgr Aurelia Malak.

Po występach gospodarzy zaprezentowało się Gimnazjum z Zespołu Szkół nr 2 w Stobiernej. Z klasy I gimnazjum wystąpiły trzy uczennice: Magdalena Kubas, Klaudia Nędza i Karolina Warchoł, które zarecytowały niemiecką poezję. Uczennica klasy II – Anna Kruczek zachwyciła wszystkich interpretacją wiersza Bertolta Brechta, Ich habe gehört, ihr wollt nichts lernen. Z klasy II występowali również: Kinga Cieśla w dialogu komediowym, Angelika Pikor w dialogu komediowym i piosence, Andrzej Demirov i Bartłomiej Widomski w duecie, śpiewając znaną niemiecką piosenkę Alexa C, Du hast den schönsten Arsch der Welt oraz Jadwiga Poźniak i Monika Pietrzyk pięknie śpiewające piosenkę młodej niemieckiej wokalistki Lafee, Wer bin ich. Uczniowie klasy III gimnazjum: Jan Kozera, Kamil Zdeb, Katarzyna Sroczyk i Szymon Sutyła zaprezentowali krótkie scenki komediowe a Paweł Kus zarecytował wiersz. Uczniowie przygotowali się do występów pod kierunkiem pani mgr Aurelii Malak.

Następnie wystąpili uczniowie Zespołu Szkół w Chmielniku. Szkołę Podstawową nr 1 reprezentowały uczennice klasy I: Martyna Ziaja, Karolina Kozak i Izabela Jaworska, które recytowały niemieckie wiersze. Z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Chmielniku wystąpiły dwie uczennice: Patrycja Kaplita i Emilia Ziaja (z klasy I) również recytując wiersze. Uczniów przygotowały do występu panie: mgr Krystyna Trojan oraz mgr Jadwiga Samagalska.

Społeczne Gimnazjum „Doliny Strugu” w Chmielniku reprezentowane było przez Jolantę Tadla, uczennicę klasy III, która w bardzo ciekawy sposób zaprezentowała wiersz Ericha Kästnera, Die Entwicklung der Menschheit – uczennica pana mgr Pawła Ważnego. Uczniowie Gimnazjum nr 12 w Rzeszowie, przygotowani przez panią mgr Zdzisławę Pietraszek wykonali piosenki jej autorstwa. Kinga Wilk i Beata Choma, uczennice klasy II zagrały i zaśpiewały w duecie piosenkę. Patrycja Chmiel i Adrianna Kieś z klasy I zaśpiewały piosenki przy akompaniamencie gitarowym Pawła Wąsacza.

Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec – Pan Adam Gajdek już po raz trzeci przekazał upominki dla uczniów występujących podczas Przeglądu. Wszyscy uczniowie i nauczyciele otrzymali pamiątkowe dyplomy. Podczas Przeglądu można było zapoznać się z materiałami wypożyczonymi z Medioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

III Przegląd Piosenki i Poezji Niemieckojęzycznej organizowany w Szkole Podstawowej nr 2 im. Ojca Świetego Jana Pawła II w Chmielniku cieszy się coraz większą popularnością, o czym świadczy coraz większa liczba chętnych do występu uczestników. Uczniowie z radością prezentują się na scenie, pokonując tremę i płynnie posługując się językiem niemieckim.


Aurelia Malak


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Środa, 19 Stycznia 2022 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
23 Grudnia 2021 r.
W listopadzie nasz samorząd otrzymał promesę na realizację zadania pn. "Odbudowa infrastruktury drogowo - mostowej na terenie Gminy Chmielnik". Przedsięwzięcie uzyskało dotację w ramach Programu Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 7 581 475 zł i ma pokryć do 95% kosztów jego realizacji.
Realizacja: ProART