Kończy się kolejny rok szkolny 2011/2012, to czas podsumowań i refleksji, ale i wytężonej pracy. W czasach kiedy zanikają więzi rodzinne i ulubionym zajęciem jest siedzenie przed komputerem i odbiornikiem telewizyjnym, dobrze jest zorganizować młodzież do pracy w przygotowaniu występów dla uczczenia babć, dziadków, mam itd. Nie wolno tracić i zapominać wartości takich jak praca, rodzina, szacunek dla starszych czy miłość do ojczyzny. Szkoła nie tylko uczy i wychowuje, ale również integruje młodzież, rodziców, nauczycieli do przekazywania i czczenia tych wartości. Obfitował on w ważne wydarzenia i uroczystości zgodne z kalendarzem zaplanowanych imprez, ale nie tylko. Rok szkolny w SP w Zabratówce, był pracowity nie tylko dla uczniów i nauczycieli, ale również i dla mieszkańców Zabratówki.
W Szkole Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Zabratówce, na zakończenie pracowitego roku, w dniu 21 czerwca w godzinach od 9 do 13 odbędzie się rajd szkół gminnych. Celem rajdu jest zapoznanie uczestników z pięknymi krajobrazami Zabratówki i radosne spotkanie młodych wędrowców. Organizatorzy przygotowali dwie trasy: I trasa prowadzi do zagrody ekologicznej, II do kapliczki świętego Huberta. W programie są również piosenki skecze i zabawy zespołowe.
Na początku roku szkolnego 2011/2012 świętowaliśmy Dzień Patrona - Orlęta Lwowskie. Następnie Święto Niepodległości, ale tym razem wielkim przeżyciem dla środowiska lokalnego było zorganizowanie "ogniska niepodległościowego". Szkoła włączyła się w ogólnopolską akcje obchodów Święta Niepodległości. W niezwykle atrakcyjnym miejscu przy kopcu grunwaldzkim, pod wielkim dębem zebrali się mieszkańcy Zabratówki. Zaopatrzeni w specjalnie przygotowane śpiewniki, przy wtórze gitar, śpiewali patriotyczne pieśni. Wieczór ten w pięknej scenerii palącego się ogniska być może stanie się elementem tradycji niepodległościowej w naszej wsi.
Listopad to czas odwiedzania mogił naszych bliskich. Podobnie jak w poprzednich latach nasi uczniowie zadbali o mogiłę bezimiennych zamordowanych w lesie w Zabratówce w czasie II wojny światowej.
Kolejnym przykładem integracji było w grudniu spotkanie z Mikołajem i bal w okresie karnawałowym. Sukcesem naszej placówki jest udział wszystkich miejscowych milusińskich, nie tylko uczniów szkoły. Organizacją imprez zajęła się Rada Rodziców natomiast nauczyciele przygotowali występy uczniów, gry i zabawy karnawałowe. Bardzo miło wspominamy odwiedziny od lat tego samego zaprzyjaźnionego Mikołaja. W szkole zorganizowano spotkanie przy wigilijnym stole, uczniowie łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia, a następnie spożywali tradycyjne potrawy. Klasa II z tej okazji przygotowała jasełka.
Wśród innych ciekawych inicjatyw szkoły, jest organizowanie w styczniu Dnia Babci i Dziadka. W przygotowaniu tak ważnego święta jest zaangażowana cała szkoła oraz rodzice. Również w tym roku Babcie i Dziadkowie nie zawiedli, tłumnie przybyli na uroczystość z rozrzewnieniem oglądali występy wnuków, częstowali się przygotowanymi przysmakami i mieli czas na pogaduszki.
Kolejną okazją współpracy ze środowiskiem lokalnym, było przygotowanie palm wielkanocnych. Dawniej palmy przygotowywały całe rodziny, dzisiaj najchętniej są kupowane w sklepach. Uczniowie od kilku lat wykonują palmy wielkanocne. Również tym razem, z pomocą pani Elżbiety Kunysz i pani Małgorzaty Sebzdy, zostały przygotowane palmy i zaniesione w Niedziele Palmową do kościoła. Przy okazji zorganizowano konkurs na najpiękniejszą palmę. Oprócz palm, przygotowywano również wielkanocne stoły. Duch rywalizacji kwitnie. Uczniowie mogą się poszczycić udziałem w wielu konkursach szkolnych, między szkolnych i organizowane przez Bibliotekę w Zabratówce, oto niektóre z nich: przegląd teatrzyków anglojęzycznych w Woli Rafałowskiej, przegląd kolęd i pastorałek w SP nr 3 w Chmielniku, konkurs czytelniczy, konkurs na najpiękniejszy wiersz o mamie, konkurs na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową i wielkanocną, a także udział w zawodach sportowych. Szkoła nasza angażuje uczniów w akcji "Góra Grosza", zbieranie baterii i plastikowych nakrętek.
W kwietniu z okazji Dnia Ziemi ważnym wydarzeniem było spotkanie z panem leśniczym Józefem Kisajłą. Spotkanie rozpoczął ekologiczny występ uczniów klas IV - V, a następnie pan Józef niezwykle ciekawie opowiadał o swojej pracy, o zwierzętach, o zachowaniu w lesie itd. Na zakończenie, uczniowie podobnie jak w poprzednich latach, sadzili drzewa wokół szkoły.
W maju świętowaliśmy Konstytucję 3 Maja, a pod koniec miesiąca zorganizowano Majówkę. W cudowny majowy wieczór, kolejny raz, mieszkańcy Zabratówki spotkali się pod kopcem grunwaldzkim aby wspólnie czcić Maryję i przypomnieć tradycyjne majowe spotkania przy kapliczkach. Klasa II na zakończenie „białego tygodnia”, przygotowała program artystyczny, a następnie zebrani przy ognisku mieszkańcy Zabratówki wspólnie śpiewali maryjne pieśni religijne. Z tej okazji przygotowano specjalne śpiewniki i podkład muzyczny przygotowany przez pana Tomasza - nauczyciela muzyki i absolwentów naszej szkoły.
W tym roku podobnie jak w poprzednich latach z okazji Dnia Dziecka Ochotnicza Straż Pożarna w Zabratówce przygotowała dla braci uczniowskiej pokazy strażackie. Można było wejść do wozu strażackiego, uruchomić syrenę, ubrać kask i poobserwować pracę strażaków. Po przejściu na salę gimnastyczną, uczniowie słuchali opowiadań o trudnej pracy strażaków. Należy wspomnieć, że wśród strażaków jest wielu absolwentów naszej szkoły, a na kolejnych szkoli się nasza młodzież i osiąga sukcesy w zawodach strażackich.
11 czerwca br., w ramach Dnia Dziecka, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zorganizowanym przez Radę Rodziców, wyjeździe do Rudnej Małej do hotelu „Cztery pory roku”.
Chociaż pogoda nie dopisywała wycieczka udała się wyśmienicie. Na przyjezdnych czekał wodzirej, który świetnie poprowadziła zabawę. W Parku Zabawy nikt się nie nudził. Można było spróbować swoich sił w konkursach „You can dance”, „Jaka to melodia?”, przeciąganiu liny, zmaganiach tanecznych, mini hokeju, koszykówce itp. Dużym powodzeniem cieszyła się oczywiście trampolina. Nie zabrakło również poczęstunku z grilla – kiełbasek i pieczonych ziemniaków. Na zabawie czas szybko minął i już trzeba było wracać do domów.
Serdeczne podziękowania składamy Radzie Rodziców za zorganizowanie tego wyjazdu oraz opłacenie kosztów transportu.
Jedną z ostatnich imprez był Dzień Rodziny. W Domu Ludowym błyskały flesze, na scenie uczniowie swoimi występami bawili do łez siedzących przy suto zastawionych stolikach rodziców. Sala wypełniona była po brzegi, wszyscy dobrze się bawili, mieli okazję do spotkań, rozmów i wspólnej zabawy.
Przy organizowaniu każdej uroczystości pracuje cały sztab ludzi, każdy ma wyznaczone zadanie, zajmuje się tym co potrafi zrobić najlepiej, bo należy przygotować zaproszenia, dekoracje, ćwiczyć z uczniami przygotowane na występ scenariusze. Podział pracy jest najlepszym rozwiązaniem. Na zakończenie roku planowana jest wycieczka do Nałęczowa i Kazimierza.
Zdzisława Wąsacz