zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OGŁOSZENIE
012345

Wieść Gminna 2/2012 OŚWIATA I KULTURA
Ważny dzień ma sens

„Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz.

Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż.”.

Janusz Korczak

 

Niedawno obchodziliśmy Dzień Matki, Dzień Dziecka, a już zbliża się wielkimi krokami Dzień Ojca. Obchodzenie takich ważnych dni to nie tylko wyraz szacunku dla bohatera danego święta, nie tylko radosne świętowanie i obdarowywanie prezentami, choć jest to bardzo ważny element obchodów tego typu uroczystości, ale także okazja do pewnej refleksji, która nie pozwala nam zamknąć się wyłącznie w swoim być może szczęśliwym światku, lecz każe rozglądnąć się wokół siebie.

W Zespole Szkół w Chmielniku tegoroczny Dzień Dziecka obchodziliśmy trochę inaczej niż zwykle. Na korytarzach szkolnych w Gimnazjum powstała wystawa fotografii pod hasłem - Czy Dzień Dziecka wszędzie znaczy to samo? Zdjęcia przedstawiały sceny z codziennego życia w Afganistanie - dzieci pracujące, noszące cenną wodę w małych karnistrach, uczące się w szkołach przypominających ruiny. Między zdjęciami na dolnym korytarzu pojawiły się prawa dziecka oraz sprzeciw dla łamania tych praw na świecie. To wszystko zostało połączone z gazetką o wolontariacie, który jest światełkiem w ciemnym tunelu życia wielu cierpiących ludzi. Celem wystawy było uwrażliwienie uczniów na los dzieci w krajach trzeciego świata oraz uświadomienie, że mamy głos w tej sprawie np. włączając się w działania Polskiej Akcji Humanitarnej, czy Polskiego Czerwonego Krzyża.

Rok 2012 został ogłoszony rokiem Janusz Korczaka. Jak wiemy ten lekarz i pedagog zwrócił szczególną uwagę na prawa dziecka, na przywrócenie dziecku godności człowieka, ale także, co potwierdza powyższy cytat, zachęcał dorosłych do pomocy dzieciom w zrozumieniu świata i w stawaniu się lepszymi. Idąc za tą cenną wskazówką, koło Caritas oraz Klub Wolontariusza, działające przy Zespole Szkół w Chmielniku, odpowiedziały na apel Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci i zorganizowały zbiórkę zabawek i innych rzeczy, które posłużyły Fundacji do przygotowania paczek dla podopiecznych Hospicjum i ich rodzeństwa. W zbiórce uczestniczyli wszyscy uczniowie Zespołu Szkół, a wolontariusze przygotowali akcję promocyjną w postaci plakatów i audycji o Podkarpackim Hospicjum dla Dzieci. W sobotę 16.06.2012 r. w siedzibie Fundacji przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie odbył się piknik, podczas którego zostały wręczone paczki chorym dzieciom i ich rodzinom.
W organizację tego dnia włączyło się wiele szkół, firm i instytucji, co potwierdza tezę, że ważne daty służą dobru.

Pozostając w tym wątku, zachęcam wszystkich do skorzystania z poniższego zaproszenia:

Dyrekcja, Nauczyciele oraz Uczniowie i Rodzice

Zespołu Szkół w Chmielniku

zapraszają mieszkańców gminy

na PIKNIK RODZINNY,

który odbędzie się w niedzielę 24.06.2012 r. w godz. 14.00 - 20.00

na stadionie w Chmielniku.

Piknik będzie okazją do integracji rodziny, poświęcenia sobie czasu i uwagi, a to wszystko w duchu dobrej zabawy.

Serdecznie zapraszamy.

Monika Wójcik


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Środa, 8 Grudnia 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART