zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2009
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2009 OŚWIATA I KULTURA
„Ja i ojczyzna to jedno..”

Pod taką nazwa GBP w Chmielniku ogłosiła konkurs dla dzieci i młodzieży z Gminy Chmielnik z okazji Święta Niepodległości. Jak zwykle wpłynęło wiele prac, które obecnie można obejrzeć na wystawie w budynku Urzędu Gminy. Niestety nie wszystkich biorących udział można było nagrodzić.

Na łamach naszej Gazety postanowiłam umieścić jedną z konkursowych prac, która zdobyła pierwsze miejsce w kategorii praca literacka. Może ona być odpowiedzią dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad pojęciem Ojczyzny.

Oto ona:

Ja i Ojczyzna to jedno…

Któregoś dnia ja i mój brat zastanawialiśmy się, czym dla nas jest Ojczyzna. Wiedzieliśmy, że jest to poważny temat, dlatego poprosiliśmy o rozmowę pewną bardzo mądrą i doświadczoną życiowo osobę.

Posłuchaliśmy rady naszej mamy i udaliśmy się do Domu Pomocy Społecznej w Chmielniku. Zapukaliśmy do pokoju, w którym mieszka Pani Adela Filip. Przywitała nas szerokim i szczerym uśmiechem. Od razu pomyśleliśmy, że ta Pani i reszta mieszkańców tego domu to przecież także część naszej Ojczyzny. Poprosiliśmy Panią Adelę, aby wytłumaczyła nam pojęcie Ojczyzny.

Wyznała nam, że dla niej Ojczyzna to kraj, w którym żyjemy i tworzy on dla nas dom i rodzinę. Tu są nasi najbliżsi, których kochamy.

Kraj otoczony jest granicami. Naszym symbolem narodowym jest godło, a na nim piękny biały orzeł z koroną, na czerwonym tle. Wśród innych państw wyróżnia nas też biało-czerwona flaga i hymn – „Mazurek Dąbrowskiego” Tymi znakami Polacy się chlubią, ponieważ jesteśmy narodem dumnym, kochającym Ojczyznę, wolność i niepodległość.

Polska to piękny kraj. Mamy urodzajne ziemie, złoża mineralne. Przez cały obszar naszego państwa rozciągają się lasy. Na północy są jeziora i morze, a na południu piękne szczyty górskie. Mamy również wiele zabytków o ogromnym znaczeniu historycznym Nasza Ojczyzna wychowała wielu wspaniałych malarzy, muzyków i księży, jednym słowem wspaniałych Polaków.

Pani Adela mocno wzruszyła się, gdy mówiła, że bardzo kocha nasza Ojczyznę i cieszy się , ze mogła przez całe życie mieszkać i pracować w ojczystym kraju. A wszyscy wiedzą, że ta Pani całe swe życie poświeciła dla rozwoju naszej wsi i kultury. Pracowała z wieloma ludźmi i dla całego społeczeństwa Swoją poezją i śpiewem rozbudzała ciepłe uczucia, również wobec naszej Ojczyzny.

Po tej rozmowie wiemy, ze Ojczyzna to nie tylko terytorium, ale to cała nasza rodzina, szkoła, koledzy. Aby Ojczyzna była silna i dobrze się rozwijała, musimy dobrze się uczyć, bo to od nas zależy jej przyszłość. W Ojczystym kraju, tak jak w rodzinie, powinniśmy się kochać i wspierać.

Będziemy szanować nasz kraj, bo chcemy być dumni z naszej Ojczyzny. To my i nasze czyny tworzą Ojczyznę.

 

Autorzy: Paulina i Mateusz Bujak wiek 10 lat Szkoła Podstawowa nr 1
im. Por. Jana Bałdy w Chmielniku
Opiekun Alicja Bukała


autor Patryk Majder
Jedna z prac konkursowych
autor Patryk Majder
Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Chmielniku


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Poniedziałek, 29 Listopada 2021 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
14 Pażdziernika 2021 r.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem i cieszyć się dobrym zdrowiem. By było to jednak możliwe musimy być świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą przede wszystkim spalanie odpadów w naszych domach.
14 Pażdziernika 2021 r.
Zasadniczym celem Programu jest dostarczenie mieszkańcom podkarpackich obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizowanie społeczności wiejskiej.
Realizacja: ProART