zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2009
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2009 OŚWIATA I KULTURA
Warsztaty aktywizujące dla bibliotekarzy

Bibliotekarz to obecnie zawód nie przystający zupełnie do tego wyobrażenia o nim sprzed kilku lat. Zmiany otoczenia wymagają przeformułowania dotychczasowych sposobów działania i wprowadzania nowej filozofii istnienia. Sprostanie wymogom i oczekiwaniom społeczeństwa informacyjnego, jakim powoli się stajemy, skłania do większej aktywności i ciągłego doskonalenia zawodowego.

Biblioteka jest instytucją niedochodową, więc jej perspektywy rozwoju w dynamicznie rozwijającym się środowisku nie są tak szerokie, jak innych instytucji nastawionych na dochód. Mimo to staramy się bacznie przyglądać jak to robią inni, z jakich środków przy tym korzystają i jak układa się ich współpraca z władzami lokalnymi. W tym celu w ciągu całego roku korzystamy z różnorodnych szkoleń dla bibliotekarzy, poszerzając swoje umiejętności i otwierając się na zmiany w twórczy sposób.

W październiku br. miałyśmy okazję wziąć udział w dwudniowym wyjeździe studyjnym do bibliotek wrocławskich, zorganizowanym przez pracowników działu metodycznego WiMBP w Rzeszowie. Uczestniczyła w nim liczna grupa bibliotekarzy z Podkarpacia. Program wyjazdu obejmował zwiedzanie tamtejszych bibliotek i sprzyjał integracji środowiska bibliotekarskiego. Zostaliśmy bardzo gościnnie przyjęci przez wrocławian, najpierw w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej, a później w wielu filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej. W ciągu kilku ostatnich lat dzięki finansowej pomocy Fundacji Bertelsmanna i wsparciu władz lokalnych, biblioteki te zostały, zgodnie z nowoczesnymi tendencjami, gruntownie wyremontowane, doposażone i przystosowane dla niepełnosprawnych.


Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego posiada ogromny księgozbiór w języku polskim, dział książki mówionej, bogatą fonotekę, czytelnię czasopism liczącą ponad 400 tytułów, wypożyczalnię książek w języku niemieckim (najbogatszą na Śląsku), angielskim, francuskim, koreańskim. Prowadzi działalność skierowaną do wszystkich grup wiekowych w szczególności dla dzieci, młodzieży i osób starszych.

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu to 64 filie, bardzo nowoczesne, z doskonałą aranżacją wnętrz, meblami, sprzętem audio. Urządzone są one w podobnym stylu, w przestrzennych pomieszczeniach, z dużą ilością światła i gamą kolorów. Na uwagę zasługuje tu słynna wrocławska Mediateka, która działa od 2004 roku. Jej zbiory liczą obecnie ponad 30 000 mediów. Są to: książki, filmy, muzyka, książki do słuchania, multimedialne programy edukacyjne i gry komputerowe. Działa w niej także MultiCentrum - interaktywne centrum edukacji, którego celem jest uzupełnienie wiedzy oferowanej w tradycyjnym systemie nauczania oraz Language Cafe – proponujące bezpłatne konwersacje z lektorami języków obcych. Na potrzeby najmłodszych dzieci powstała Biblioteka Safari, która swoim wystrojem i propozycją zajęć, ma zachęcać dzieci do częstego jej odwiedzania.

Taki wyjazd wyznacza cel, do którego ze względu na realia w jakich funkcjonujemy jeszcze nam daleko, ale przynajmniej pokazuje kierunek, w którym należy podążać.

Zupełnie inny charakter miało szkolenie, które odbyło się 1 grudnia w jednej z filii WiMBP w Rzeszowie. Prowadziła je pani Grażyna Sobieska-Szostakiewicz, członkini Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, na co dzień pracująca w warszawskich ośrodkach dla młodzieży, która nie ma łatwego dzieciństwa.

Metoda KLANZY to praca w grupie, w której każdy ma szansę się wykazać, poczuć dobrze wśród innych i może się rozwijać. Jest to rodzaj oddziaływania wychowawczego, nie tylko na dzieci, ale też na osoby dorosłe i starsze. Podstawowe założenie to stworzenie w grupie życzliwej atmosfery, wzajemnej akceptacji, zasad, które aprobują wszyscy. Jest to pedagogika zabawy, która wyzwala w uczestnikach odwagę, spontaniczne zachowania, kojarzy się z przyjemnością. Uczy jak można do tych działań wykorzystać najprostszy tekst literacki i na jego podstawie, w twórczy sposób, poszukiwać rozwiązań problemów. Ważnymi elementami tej metody pracy w grupie jest muzyka, taniec, ruch, dotyk, zabawy integracyjne. Takie podejście do siebie nawzajem wzmacnia potencjał ukryty w każdym z nas, uwalnia pozytywne emocje, wzbudza chęci do zdobywania umiejętności, nieustannego doskonalenia i do pozytywnych zmian.

Takich metod zabawowych nie można się nauczyć czytając ich opis, trzeba tego doświadczyć, by można było zastosować później w swojej pracy. Każde doświadczenie to poszerzanie horyzontów i inspiracja do odkrywania i działania, by realizować misję wobec środowiska w jakim pracujemy. Nasze zamiłowanie do książek łączymy ściśle z pragnieniem uczynienia ich użytecznymi dla innych.

Każdy wyjazd szkoleniowy, udział w warsztatach pozwala nam zdobyć nowe doświadczenia, by później efektywniej wykorzystać swój potencjał do pracy z użytkownikami biblioteki.

Irena Szczypek


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 21 Listopada 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART