Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Chmielniku, jako jedna z nielicznych szkół, zostało zaproszone przez Kuratorium Oświaty do zorganizowania wystawy, podczas „Międzynarodowej Konferencji Poświęconej Działalności Innowacyjnej w Szkołach i Placówkach”. Spotkanie
z udziałem zaproszonych gości z zagranicy Niemiec-Bawaria, Rumunii – Suczawa, Węgier, Hiszpanii, Portugalii i Turcji odbyło się w dniach 21-22 października w Czudcu.
Konferencja była podsumowaniem 2009 r. w oświacie, który został ogłoszony przez Radę Europy, Rokiem Kreatywności i Innowacji. W związku z tym, iż Gimnazjum w Chmielniku może poszczycić się realizacją wielu programów innowacyjnych, zostaliśmy zaproszeni do udziału w tym spotkaniu, a także do zorganizowania reprezentacyjnej wystawy pod hasłem „Edukacja z wyobraźnią”.
Konferencja stała się więc okazją do promocji naszego Gimnazjum i regionu. Na przygotowanej przez nas wystawie znalazły się dawniej używane naczynia, piękne wieńce dożynkowe, cudne malwy z bibuły, a na manekinach prezentowały się stroje ludowe. Duży model ptaka klepaka, wykonany specjalnie na tę okazję, symbolizował Podkarpacie i przypominał o tym, iż to właśnie w podkarpackich szkołach realizowanych jest najwięcej innowacji pedagogicznych. Bardzo dużym zainteresowaniem uczestników konferencji cieszyło się „swojskie jadło” przygotowane przez rodziców naszych uczniów. Otóż, chmielnickie gospodynie przyrządziły potrawy i przekąski wg regionalnych przepisów. Goście zajadali się więc proziakami, oponkami, chrustem i drożdżowymi kapuśniaczkami. Próbowali też pysznego wiejskiego chleba ze smalcem, kwaszonymi ogórkami, swojskim powidłem lub miodem od naszych bartników. Ogromną popularnością cieszyły się też „wiejskie łakocie”: słodkie bułki drożdżowe i najpyszniejsze placki z jabłkami tzw. „jabłeczniki”. Smak tych wszystkich potraw wprowadzał gości w dobry nastrój, kiedy przeglądali foldery Gimnazjum, zdjęcia z działalności naszej szkoły oraz fotki przepięknych okolic naszego regionu.
Podczas konferencji Gimnazjum w Chmielniku reprezentowała Pani Dyrektor - Barbara Mucha. Spotkanie to było przeglądem dobrych praktyk i ciekawych rozwiązań w zakresie wprowadzania innowacji w wielu szkołach i placówkach oświatowych.
Cóż to jest innowacja w szkole ? Zgodnie z rozporządzeniem MENiS z dnia 9 kwietnia 2002 r., w sprawie warunków prowadzenia działalności innowacyjnej i eksperymentalnej przez publiczne szkoły i placówki „innowacja pedagogiczna to nowatorskie rozwiązania programowe, organizacyjne lub metodyczne, mające na celu, poprawę jakości pracy szkoły.”
W szkołach innowacyjność wiąże się przeważnie z organizacją przez nauczycieli dodatkowych zajęć dla uczniów, na bazie specjalnie opracowanego programu tych zajęć, z opisem celów i metod jego realizacji. Program taki musi odpowiadać na potrzeby uczniów i koniecznie musi go zatwierdzić Rada Pedagogiczna i Kuratorium Oświaty. Opisywałam już wcześniej 8 innowacji realizowanych w chmielnickim Gimnazjum, w tym roku szkolnym realizujemy dwie kolejne innowacje: „Szachy dla każdego myślącego” - tu w ramach klubu szachisty uczniowie rozwijają umiejętność gry w szachy, co korzystnie wpływa na rozwój intelektualny młodzieży oraz organizację ich wolnego czasu. Uczestnicy tych zajęć mieli już okazję wziąć udział w II Wojewódzkim Turnieju Szachowym „Szukamy Talentów”. Drugi realizowany program innowacyjny to „Klub Młodego Przedsiębiorcy”, który przygotowuje gimnazjalistów do dorosłego życia, podejmując ważne tematy: jak szukać pracy, jak założyć własną firmę oraz ucząc podstawowych pojęć ekonomicznych. W ramach przedsiębiorczości nasze Gimnazjum podczas trwania konferencji, nawiązało kontakty z innymi szkołami, ale o tym już przy innej okazji.
Jednym słowem pomysłów na doskonalenie jakości pracy szkoły nigdy dość.
Monika Wójcik