zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2009
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2009 OŚWIATA I KULTURA
WIGILIJNE TRADYCJE

WIGILIA – słowo to pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „czuwanie”. Tradycja czuwania przed świętem wywodzi się ze Starego Testamentu.

CHOINKA – jest odzwierciedleniem drzewa rajskiego, „drzewa życia”, biblijnego drzewa wiadomości dobra i zła, pod którym rozpoczęła się historia ludzkości. Nie może na niej zabraknąć oczywiście jabłek. Wiesza się je na pamiątkę wydarzeń sprzed wieków, kiedy to w raju Ewa kusiła nimi Adama. Czerwień i gładka skóra jabłek symbolizują zdrowie – powieszenie ich na choince gwarantuje ponoć całej rodzinie zdrowie i energię w nadchodzącym roku.

Zwyczaj ustawiania ustrojonego drzewka wigilijnego znano w Niemczech już w XV w. Do Polski choinka przywędrowała dopiero na przełomie XVIII i XIX w.

Początkowo przyjęła się tylko w miastach, na wieś trafiła na początku XX w. Jej zielone gałęzie stanowią symbol życia, płodności, radości.

Ostre IGŁY CHOINKI symbolizują koronę cierniową.

SIANO POD OBRUSEM – ma przypominać o ubóstwie Świętej Rodziny, o betlejemskim żłóbku. Zwyczaj ten zaprowadził św. Franciszek z Asyżu, organizując pierwsze jasełka.

WOLNE MIEJSCE PRZY STOLE – pozostawia się dla zbłąkanych i samotnych, którzy mogą zapukać do drzwi.

GWIAZDA – na wierzchołku choinki symbolizuje gwiazdę betlejemską, która wskazywała drogę trzem mędrcom, gdy szukali nowonarodzonego Jezusa.

OPŁATEK – biały okruch chleba, stanowiący symbol miłości i jedności chrześcijańskiej. Zwyczaj dzielenia się opłatkiem rozpowszechnił się już w XVII w.

LAMPKI – na bożonarodzeniowym drzewku to znak światła Bożego, przypominającego o niegasnącej miłości Boga. Powinny one płonąć przez całą wigilijną noc, a za-świecić należy je, gdy zabłyśnie pierwsza gwiazdka.

SNOPY ZBOŻA – dawniej gospodarze robili snopki z żyta, owsa, jęczmienia oraz pszenicy i ustawiali je w kącie w domu lub wieszali pod sufitem. Dzięki temu w gospodarstwie miało nie zabraknąć jedzenia. Pleciono również snopki ze słomy i zatykano je, gdzie się dało. Tradycja głosiła, że im więcej będzie ich w domu, tym większe będą plony.

Oprac. Agata Litwin- Ślemp


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 21 Listopada 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART