Patronem literackim mijającego roku 2016 został Henryk Sienkiewicz. W całej Polsce odbywały się liczne imprezy poświęcone życiu i twórczości tego znamienitego polskiego pisarza. W Szkole Podstawowej nr 3 w Chmielniku już we wrześniu uczciliśmy Sienkiewicza uczestnictwem w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie "Quo vadis", odbywającej się pod patronatem prezydenta RP. Czytali zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i rodzice. Mimo, że utwór nie należy do kanonu lektur w szkole podstawowej, uczniowie słuchali go z wyraźnym zainteresowaniem. Akcja ta miała być zachętą do zachwytu na doskonałą Sienkiewiczowską polszczyzną i pięknem polskiej literatury.
Chyba każdy Polak potrafi wymienić co najmniej jedno dzieło literackie Henryka Sienkiewicza. Liczne jego powieści, a zwłaszcza Trylogia, napawały Polaków narodową dumą. Mówi się o patriotycznych i chrześcijańskich wartościach, jakie autor przemycał w swoich utworach oraz o przepięknej polszczyźnie, brzmiącej na stronicach jego kolejnych dzieł, a także o ocalonych od zapomnienia językowych archaizmach. Rzadziej mówimy natomiast o Sienkiewiczowskim poczuciu humoru, wynikającym z wnikliwej obserwacji ludzkich postaw i charakterów. W Szkole Podstawowej nr 3 postanowiliśmy pokazać innego, mniej znanego Sienkiewicza. W ramach kółka teatralnego zrodził się scenariusz do jednej z jego nowel pt. Komedia z pomyłek. Utwór powstał w 1887 r. podczas pobytu pisarza w Ameryce i jest wynikiem, jak mówił sam autor, chęci ukazania "charakterystycznych rysów z tutejszego małomiejskiego życia".
Odegraniem tej właśnie komedii postanowiliśmy zakończyć Rok Sienkiewiczowski. Premiera przedstawienia odbyła się 10 grudnia podczas spotkania Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Gminy Chmielnik, w ramach mikołajowego prezentu od naszych uczniów. Natomiast 15 grudnia w naszej szkole miało miejsce Popołudnie z Henrykiem Sienkiewiczem. Obchodziliśmy je w iście rodzinnej atmosferze. Otóż, najpierw odbył się Rodzinny Turniej Wiedzy o Sienkiewiczu, w którym rywalizowały zgłoszone drużyny, składające się z uczniów i ich najbliższych. Wiedza na temat życia i twórczości pisarza, jaką posiedli wszyscy uczestnicy, była imponująca. Do końca trudno było wyłonić zwycięzców, udało się to dopiero w drugim etapie, kiedy poszczególne rodziny musiały wykazać się szybkością, spostrzegawczością i doskonałą współpracą, przy układaniu i wyklejaniu, z rozsypanki literowej, tytułu jednej z powieści Henryka Sienkiewicza. Po ogłoszeniu wyników, kiedy emocje już opadły, odbył się mały poczęstunek, a po nim uczniowie wystawili spektakl, na podstawie noweli Henryka Sienkiewicza, pt. Komedia z pomyłek. Młodzi aktorzy chyba dobrze poradzili sobie z oddaniem komizmu postaci i sytuacji, bo widzowie chwilami wybuchali śmiechem - co było najlepszą recenzją. Miejmy nadzieję, że obcowanie z takim Sienkiewiczem, zachęciło naszą młodzież do dalszego odkrywania bogactwa różnorodnych dzieł literackich pisarza.
W imieniu dyrekcji, nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Chmielniku, pragnę podziękować rodzicom za zaangażowanie w sprawy szkolne i wspaniałą współpracę. Natomiast wszystkim czytelnikom Wieści Gminnej życzę ciepłych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia i wielu powodów do uśmiechu w nadchodzącym nowym roku.
Monika Wójcik