zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2016
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS CHMIELNIK
STOWARZYSZENIE
012345

Wieść Gminna 4/2016 OŚWIATA I KULTURA
Trójkowe "Zaczytane przedszkole"

Zakup nowości do bibliotek, modernizacja lub budowa placówek bibliotecznych oraz wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży – to główne założenia przyjętego przez rząd Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Celem przygotowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej Programu jest podniesienie drastycznie niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce. Program jest odpowiedzią na niski poziom czytelnictwa w kraju i sposobem zapobiegania tej negatywnej tendencji poprzez stwarzanie warunków dla jego wzrostu.

Program został podzielony na trzy Priorytety, które będą funkcjonować w latach 2016-2020.

Priorytet I. „Zakup nowości do bibliotek”, priorytet II. „Infrastruktura Bibliotek”, oraz

priorytet III „Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym „zakup nowości wydawniczych”, który ma na celu upowszechnianie edukacji czytelniczej i medialnej oraz wzrost czytelnictwa wśród uczniów.

W „Trójce” program ten, a raczej priorytet III tego programu znalazł odzwierciedlenie w pracy oddziałów przedszkolnych, gdzie Dyrekcja wraz z nauczycielkami pracującymi w przedszkolach podjęli szerokie działania zmierzające do realizacji celów rządowego programu. Przypomnijmy, iż w Szkole Podstawowej nr 3 w Chmielniku funkcjonują cztery oddziały przedszkolne, do których uczęszczają dzieci w wieku od 3do 6 lat. Wspomniane „Trójkowe” działania to:

  • dzięki spontaniczności i zaangażowaniu nauczycielek oraz rodzin dzieci wszystkie oddziały przedszkolne zostały włączone w działania ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Cała Polska czyta dzieciom” organizowanej przez fundację ABC XXI wieku. Przedszkolne „Czytanie na dywanie” przez rodziców, starszych kolegów, harcerzy, czy zuchy stało się już tradycją, a wizyta bliskich osób w placówce jest dla dziecka wyróżnieniem.
  • stworzono przepiękne kąciki czytelnicze, w których zgromadzono wiele ciekawych pozycji literatury dziecięcej. Nasze przedszkolaki mają możliwość korzystania z przedszkolnych biblioteczek w czasie wolnym lub wybierają ulubione książeczki do wspólnego czytania przez panie. Poprzez akcję „Zaopiekuj się książką” przedszkolaki mogą też wzbogacać kąciki o własne książki i w ten sposób udostępniać je innym dzieciom.
  • w oddziałach przedszkolnych w Błędowej Tyczyńskiej realizowana jest innowacja pt. „W bajkowym świecie przedszkolaka”, której celem głównym jest kształtowanie postaw czytelniczych i zamiłowanie do literatury oraz rozwijanie możliwości artystycznych dzieci w młodszym wieku przedszkolnym. W ramach tej innowacji realizowany jest szereg działań: artystycznych, plastycznych, społecznych, kulturowych gdzie dzieci mogą nie tylko rozwijać swoje umiejętności manualne, czy umysłowe lecz również nabywać właściwych postaw społeczno-moralnych podczas kontaktu z różnymi miejscami użytku publicznego jak np. biblioteka.
  • wszystkie oddziały biorą udział w ogólnopolskim programie "Mały Miś w świecie wielkiej literatury" ogłoszonym przez Przedszkole nr 1 w Kolbuszowej i pod patronatem magazynu "Przedszkolne ABC". Przedszkolaki wyprawiły w świat swoich przedstawicieli, czyli misie. Odwiedzą one dziewięć przedszkoli z powiatu rzeszowskiego, w których zostaną przedstawione grupom przedszkolnym, wysłuchają czytanej specjalnie dla nich bajki oraz otrzymają specjalne wpisy i dedykacje w dzienniku podróży. Bogate o nowe doświadczenia misie powrócą do naszych przedszkoli, gdzie z utęsknieniem czekają na nich dzieci, które będą mogły prześledzić podróże swego wysłannika. W tym czasie do naszych przedszkoli będą przybywać kolejno misie z innych placówek po których wędrują nasze misie. Z pewnością udział w projekcie przyniesie wiele korzyści dla najmłodszych - nie tylko zachęci przedszkolaki do czytania, ale również przyczyni się do kształtowania postawy otwartości na świat i poznawania nowych ludzi.
  • podjęto działania na rzecz uzyskania Certyfikatu „Zaczytane przedszkole” nadawanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie, tym placówkom bądź grupom przedszkolnym które w okresie od 28 października 2016 r. do 28 kwietnia 2017 r. wykonają zadania przewidziane regulaminem konkursu. Wśród wielu zadań konkursowych było także zorganizowanie kącika wymiany książeczek. „Zerówkowy” kącik to jednocześnie miejsce, gdzie odbywa się wspólne czytanie bajek przez osoby zaprzyjaźnione przedszkolu w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Można z całą pewnością stwierdzić, że jest to bardzo ciepłe, miłe, ciche miejsce, gdzie można zapoznać się z literaturą dziecięcą, odpocząć a nawet przytulić misia, gdyż wszystkie dzieci z grupy Elfy i Tygryski uszyły wraz z rodzicami pluszaki do tego kącika. Wszystkie misie wykonane przez dzieci w ramach przedszkolnego-międzygrupowego konkursu pt. „Miś z gałganka”, można zobaczyć w tym właśnie kąciku.

W ramach tego konkursu dzieci są systematycznie wdrażane do korzystania z biblioteki szkolnej, czy środowiskowej, oraz są włączane w szereg działań jak między innymi : zapoznawanie z pracą drukarza, księgarza, pisarza, uczenie się właściwego korzystania z książek: czyli oprawianie, naprawianie zniszczonych publikacji. Mamy nadzieję, że wykonanie założeń konkursowych, a jednocześnie zdobycie certyfikatu realnie przyczyni się do wzrostu zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, a tym samym podniesie ich umiejętności i wiadomości z którymi w przyszłym roku „pójdą” do klasy pierwszej.

Sprawozdania z działań przedszkolnych i szkolnych można odnaleźć na naszej stronie internetowej www.sp3chmielnik.szkolna.net. na podstronie "oddziały przedszkolne"

Na koniec podsumowując i biorąc pod uwagę fakt, iż obecnie książka nie jest dla dzieci ani jedynym źródłem informacji, ani głównym źródłem rozrywki, to jednak posiada wiele zalet na temat których powstało mnóstwo badań. Specjaliści zajmujący się rozwojem dzieci i młodzieży w sposób szczególny podkreślają wpływ czytania na aktywizację pięciu obszarów kompetencyjnych: komunikacji, odpoczynku, inteligencji emocjonalnej, koncentracji i emocji. Polecamy zatem lekturę książki, a także zachęcamy „Czytajmy dzieciom 20 minut dziennie codziennie!”, a dla chętnych i dociekliwych zapraszamy do zapoznania się z siedemnastoma zaletami czytania książki dla dzieci, które opracowała Szwedzka Akademia Literatury Dziecięcej. Warto je poznać!


Agnieszka Bajda
Nauczyciel wychowania przedszkolnego i logopeda


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 21 Listopada 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART