Niedziela to bardzo dobry dzień by celebrować jakieś wydarzenia. Uczestnicy projektu „JAK JO SE ZAŚPIWOM, JAK JO SE ZANUCE” w przedostatnią listopadową niedzielę celebrowali śpiewająco finał projektu. Ale zanim ten finał nastąpił członkowie Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska "Nasza Wola" w swoich środowiskach poszukiwali unikatowych przyśpiewek, ballad, pieśni, spisywali je, a następnie na spotkaniach integracyjnych uczyli się ich śpiewać. Przygotowując się do świętowania projektu, wzięli udział w warsztatach śpiewaczych prowadzonych przez pana Michała Bieleckiego. Podczas tych zajęć pracowali nad techniczną stroną śpiewu, dykcją, uczyli się jak przygotować się do tej trudnej czynności jaką jest śpiewanie. Po takim wprowadzeniu przygotowali 10 utworów, po dwa z każdej miejscowości w gminie, na koncert finałowy „Chmielnicka Nuta”. Koncert wzbogacony był o sekcję instrumentalną. Na trąbce akompaniował pan Michał Bielecki, na akordeonie pan Dariusz Kosak, na flecie poprzecznym pan Tomasz Bielecki, na kontrabasie pan Zbigniew Szela. W koncercie wzięli udział ci uczestnicy, którzy śpiewają od lat, ale były też debiuty sceniczne. Wybrany repertuar prezentował w pigułce do jakich utworów udało się dotrzeć w trakcie realizowanego projektu. Pozostałe zebrane przyśpiewki, piosenki i ballady znajdą się w śpiewniku jaki zostanie wydany w wersji papierowej oraz umieszczony w sieci. Prace nad jego przygotowaniem od strony edytorskiej jeszcze trwają, wkrótce podzielimy się z naszymi czytelnikami tym materiałem, który mamy nadzieję posłuży do kultywowania tradycji wspólnego śpiewania, integracji i sławienia wiejskiego folkloru nie tylko wśród osób dojrzałych, ale także wśród młodzieży.
Realizowany projekt to już piąta inicjatywa naszej instytucji we współpracy z Kołami Gospodyń Wiejskich gminy Chmielnik i Stowarzyszeniem Nasza Wola. Jest to możliwe dzięki programowi Działaj Lokalnie z którego pozyskaliśmy grant na tego typu działania już po raz piąty. Każdy kolejny projekt, to więcej uczestników i większa radość z realizacji. To również większa integracja i zacieśnianie więzi, które owocują ścisłą współpracą. Dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie w działania projektowe, entuzjazm i pracę jaką włożyli w jego realizację, dziękujemy muzykom za wsparcie śpiewaków i uświetnienie akompaniamentem koncertu. Dziękujemy również gościom, którzy razem z nami świętowali. Jednocześnie zachęcamy Czytelników do udziału w przyszłych projektach jakie uda nam się wspólnie wypracować
Projekt „Jak jo se zaśpiwom, jak jo se zanuce” realizowany był z programu "Działaj Lokalnie IX" 2016 Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce przy współpracy z Ośrodkiem Działaj Lokalnie - Fundacją Generator Inspiracji, dzięki wsparciu otrzymanemu od samorządów: Gminy Błażowa, Gminy Chmielnik, Gminy Dynów, Gminy Tyczyn oraz Województwa Podkarpackiego.
Koordynatorki projektu:
Beata Wojnarowicz-Hondz i Irena Szczypek
Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku