zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OGŁOSZENIE
012345

Wieść Gminna 2/2012 OŚWIATA I KULTURA
Ważny dzień ma sens

„Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz.

Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż.”.

Janusz Korczak

 

Niedawno obchodziliśmy Dzień Matki, Dzień Dziecka, a już zbliża się wielkimi krokami Dzień Ojca. Obchodzenie takich ważnych dni to nie tylko wyraz szacunku dla bohatera danego święta, nie tylko radosne świętowanie i obdarowywanie prezentami, choć jest to bardzo ważny element obchodów tego typu uroczystości, ale także okazja do pewnej refleksji, która nie pozwala nam zamknąć się wyłącznie w swoim być może szczęśliwym światku, lecz każe rozglądnąć się wokół siebie.

W Zespole Szkół w Chmielniku tegoroczny Dzień Dziecka obchodziliśmy trochę inaczej niż zwykle. Na korytarzach szkolnych w Gimnazjum powstała wystawa fotografii pod hasłem - Czy Dzień Dziecka wszędzie znaczy to samo? Zdjęcia przedstawiały sceny z codziennego życia w Afganistanie - dzieci pracujące, noszące cenną wodę w małych karnistrach, uczące się w szkołach przypominających ruiny. Między zdjęciami na dolnym korytarzu pojawiły się prawa dziecka oraz sprzeciw dla łamania tych praw na świecie. To wszystko zostało połączone z gazetką o wolontariacie, który jest światełkiem w ciemnym tunelu życia wielu cierpiących ludzi. Celem wystawy było uwrażliwienie uczniów na los dzieci w krajach trzeciego świata oraz uświadomienie, że mamy głos w tej sprawie np. włączając się w działania Polskiej Akcji Humanitarnej, czy Polskiego Czerwonego Krzyża.

Rok 2012 został ogłoszony rokiem Janusz Korczaka. Jak wiemy ten lekarz i pedagog zwrócił szczególną uwagę na prawa dziecka, na przywrócenie dziecku godności człowieka, ale także, co potwierdza powyższy cytat, zachęcał dorosłych do pomocy dzieciom w zrozumieniu świata i w stawaniu się lepszymi. Idąc za tą cenną wskazówką, koło Caritas oraz Klub Wolontariusza, działające przy Zespole Szkół w Chmielniku, odpowiedziały na apel Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci i zorganizowały zbiórkę zabawek i innych rzeczy, które posłużyły Fundacji do przygotowania paczek dla podopiecznych Hospicjum i ich rodzeństwa. W zbiórce uczestniczyli wszyscy uczniowie Zespołu Szkół, a wolontariusze przygotowali akcję promocyjną w postaci plakatów i audycji o Podkarpackim Hospicjum dla Dzieci. W sobotę 16.06.2012 r. w siedzibie Fundacji przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie odbył się piknik, podczas którego zostały wręczone paczki chorym dzieciom i ich rodzinom.
W organizację tego dnia włączyło się wiele szkół, firm i instytucji, co potwierdza tezę, że ważne daty służą dobru.

Pozostając w tym wątku, zachęcam wszystkich do skorzystania z poniższego zaproszenia:

Dyrekcja, Nauczyciele oraz Uczniowie i Rodzice

Zespołu Szkół w Chmielniku

zapraszają mieszkańców gminy

na PIKNIK RODZINNY,

który odbędzie się w niedzielę 24.06.2012 r. w godz. 14.00 - 20.00

na stadionie w Chmielniku.

Piknik będzie okazją do integracji rodziny, poświęcenia sobie czasu i uwagi, a to wszystko w duchu dobrej zabawy.

Serdecznie zapraszamy.

Monika Wójcik


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Niedziela, 24 Września 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART