zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OGŁOSZENIE
012345

Wieść Gminna 2/2012 OŚWIATA I KULTURA
Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki


Tegoroczny Tydzień Bibliotek był okazją do zainicjowania działalności Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkania członków Klubu będą odbywać się w Bibliotece Publicznej w Zabratówce, filialnej placówce Gminnej Biblioteki Publicznej w Chmielniku. Inauguracyjne spotkanie DKK, w którym brała udział młodzież gimnazjalna i jedna przedstawicielka liceum, miało miejsce 11 maja 2012 roku. Grupa liczyła 10 osób. Podczas spotkania nie dyskutowaliśmy na temat konkretnej pozycji książkowej, to będziemy robić na następnych, ale skupiliśmy się na tym co książka znaczy w życiu młodego człowieka i czym jest dzisiaj czytanie. Zaczęliśmy od zabaw integracyjnych, które wpłynęły na rozluźnienie atmosfery i lepsze poznanie się uczestników. Później młodzi ludzie musieli odpowiedzieć sobie na dwa pytania: „Co ich tutaj przywiodło?” i „Co chcą ze sobą zabrać?" Odpowiedzi zapisali na wyciętych z kolorowego kartonu szablonach swoich stóp i dłoni. Kolejne zadanie dla młodzieży polegało na graficznym przedstawieniu w postaci tzw. „chmury”, czym jest dla nich książka i jakie skojarzenia się z nią wiążą. Wśród wielu terminów najczęściej pojawiały się: wiedza, mądrość, nauka, ciekawość, rozwój, biblioteka, pasja, przyjemność. Jest to dowód tego, że książka jest ważna w ich rozwoju, dostarcza bogactwa przeżyć, rozwija zainteresowania, poszerza horyzonty, sprzyja rozrywce. Wywiązała się również ciekawa dyskusja na temat stereotypów dotyczących bibliotekarzy i bibliotek. Wypowiedzi młodzieży zdumiewały, zaskakiwały i jak stwierdzili oni sami te wyobrażenia nie były poparte ich rzeczywistymi doświadczeniami, ale miały swoje źródło w literaturze i filmie. To bardzo pocieszające dla bibliotekarzy, że stereotypy nie odnoszą się do konkretnych placówek bibliotecznych i ich pracowników. Zresztą spotkania DKK w bibliotekach, skutecznie obalają te mity, czyniąc z szacownych książnic przyjazne miejsca spotkań dla osób, które chcą dyskutować o książkach.

Ostatnim punktem podczas spotkania było nadanie nazwy Klubowi. Młodzi ludzie zadecydowali, że będzie on nosił nazwę LUBIĘ TO! Analogia tej nazwy dla młodych ludzi jest oczywista. Natomiast niewtajemniczonym podpowiem, że wiąże się ściśle z portalem Facebook.

W czerwcu będziemy dyskutować na temat najnowszej książki Anny Onichimowskiej „Koniec gry”.

Wszystkich którzy chcą przyłączyć się do dyskusji na temat książek serdeczne zapraszamy do udziału w spotkaniach. Dodatkowe informacje na ten temat można uzyskać pod numerami: 17 2296 611 i 17 2292 611.


Irena Szczypek
Moderator Młodzieżowego DKK LUBIĘ TO! w Zabratówce.


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Wtorek, 27 Lutego 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART