Obchody Tygodnia Bibliotek zainaugurowane zostały w 2004 roku. Był to jednocześnie czas przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, który dawał nowe możliwości i szersze spojrzenie na to, jak biblioteki działają w Europie. Przypada on w dniach 8-15 maja, a jego zadaniem jest promocja czytelnictwa, popularyzacja bibliotek, ich pracy i osiągnięć, jako ważnego elementu rozwoju intelektualnego oraz kulturalnego Polaków. Dzień Bibliotekarza inauguruje 8 dni obchodów. Każdego roku Tydzień przebiega pod innym hasłem, które nawiązuje do aktualnych wydarzeń. W tym roku w związku z organizacją Euro w naszym kraju hasło brzmiało: „Biblioteka ciągle w grze”.
GBP w Chmielniku z każdym rokiem wzbogacała program obchodów Tygodnia Bibliotek, niejednokrotnie łącząc go z obchodami Światowego Dnia Książki. Początkowo były to spotkania z dziećmi ze szkół podstawowych, wyjazdy do teatru, spotkania bibliotekarzy. W kolejnych latach była to okazja do spotkań autorskich. W tym czasie odbywały się także różnego rodzaju konkursy i akcje skupiające liczne grono uczestników. Wszystkie te działania miały służyć popularyzacji placówki, która zgodnie z nowymi trendami dążyła do tego, by stawać się instytucją bardziej otwartą i przyjazną.
Najbogatszą ofertę skierowaną głównie do dzieci i młodzieży miał tegoroczny Tydzień Bibliotek. Spotkania, wycieczki, konkursy zostały zaplanowane w Bibliotece Głównej i jej filiach. Każda z placówek przygotowała ofertę dostosowaną do potrzeb swoich użytkowników. Dla najmłodszych dzieci z oddziału przedszkolnego w Błędowej Tyczyńskiej odbyło się przedstawienie w wykonaniu aktorów z grupy ART – RE z Krakowa pt: Pinokio. Zaplanowane zostały również zajęcia dla najmłodszych połączone z głośnym czytaniem i zabawami literackimi.
Inną atrakcją było spotkanie z psem Buffim i jego opiekunką Małgorzatą Głubisz w Bibliotece w Chmielniku. Zajęcia miały charakter edukacyjny. Ich celem było pokazanie jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia, ale też ukazanie różnic między człowiekiem a czworonogiem.
W ramach cyklu „Poznajemy ciekawe zawody” w Bibliotece w Zabratówce zorganizowane zostało spotkanie dla młodszych uczniów szkoły podstawowej z ratownikiem medycznym. Gościem spotkania był pan Grzegorz Piątek. Pogadanka dotyczyła bezpiecznych zachowań na co dzień, sposobu postępowania w chwilach zagrożenia. Dzieci zapoznały się także z podstawami udzielania pierwszej pomocy.
W filii w Woli Rafałowskiej w ramach tego cyklu miało miejsce spotkanie z fryzjerką - panią Marzeną Rudnicką, która podczas prezentacji odkryła tajniki swojego zawodu najmłodszym. Były również zajęcia z emerytowaną przedszkolanką panią Kazimierą Szydełko, która czytała bajki i baśnie i prowadziła zabawy integracyjne. Ponadto dla zainteresowanych działaniami praktycznymi przygotowane były zajęcia plastyczne.
Kolejnym punktem programu Tygodnia Bibliotek było inauguracyjne spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, skierowane do młodzieży gimnazjalnej. Brało w nim udział 10 uczestników, którzy będą spotykać się raz w miesiącu, by dyskutować o przeczytanych książkach. DKK ma wpłynąć na animację czytelniczą młodzieży i sprawić by biblioteka była miejscem spotkań, do którego będą w przyszłości chętnie wracać. Takie akcje mają również pomóc kreować „modę na czytanie” wśród młodych ludzi.
Wszystkim użytkownikom biblioteki zaproponowaliśmy udział w konkursie na logo GBP w Chmielniku.
Główną atrakcją w ramach obchodu Tygodnia Bibliotek było wydarzenie kulturalne ph: Biblioteka na Majówce – piknik rodzinny, która odbyła się W dniu 13 maja 2012 r. na placu przy bibliotece w Błędowej Tyczyńskiej. Impreza tego typu wymagała wiele zaangażowania i nakładu pracy bibliotekarzy Skierowana była głównie do dzieci i ich rodziców i miała służyć aktywnemu spędzeniu czasu wolnego, integracji środowiska (łącznie z osobami niepełnosprawnymi), promocji książki i czytelnictwa wśród wszystkich grup wiekowych.
Na program spotkania złożyły się prezentacje muzyczne, teatralne, i taneczne uczniów Szkół Podstawowych Gminy Chmielnik, Szkoły Muzycznej Pro Musica i podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Gminy Chmielnik. Po raz pierwszy odbył się Gminny Przegląd Teatrzyków Szkolnych. Uczestnicy obejrzeli dwa spektakle: „Księżniczkę na ziarnku grochu” w wykonaniu uczniów kl. III Szkoły Podstawowej nr 3 oraz i „Kopciuszka inaczej” w interpretacji uczniów Szkoły Podstawowej nr 2.
Ponadto odbywały się warsztaty plastyczne i literackie, atrakcje dla dzieci w postaci zabaw i konkursów literackich, plastycznych, sprawnościowych. Do zabaw ruchowych, muzycznych i literackich zachęcał bohater znany z książek i bajek filmowych dla dzieci - Reksio. Uwieńczeniem rodzinnego pikniku trwającego od 15.00 do godziny 19.00 była dyskoteka, w której udział brali także rodzice.
Imprezie towarzyszył kiermasz książki. Można było również zakupić drobne upominki na Dzień Matki wykonane przez wychowanków świetlicy środowiskowej z Woli Rafałowskiej. Uczeń szkoły fryzjerskiej proponował darmowe, fantazyjne ułożenie fryzury.
Najmłodsi uczestnicy mogli skorzystać z atrakcji w wesołym miasteczku (karuzela, dmuchany zamek, trampolina) i skromnego bufetu. Największą atrakcją festynu była przejażdżka kucykiem, którą oferował najmłodszym pan Tadeusz Kozłowski.
Zarówno w przygotowaniach jak i podczas samego pikniku pomagali wolontariusze - młodzież działająca w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży w Błędowej Tyczyńskiej.
Wszyscy uczestnicy spotkania częstowani byli lizakami i cukierkami, uczestnicy występów otrzymali dyplomy i drobne upominki. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i dostarczyło sporo wrażeń.
Zadanie zostało zrealizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Chmielniku przy współpracy Stowarzyszenia Pro Regione i Koła Gospodyń w Błędowej Tyczyńskiej, Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Gminy Chmielnik, Szkół Podstawowych nr 2 i 3 z Chmielnika.
Piknik rodzinny Biblioteka na majówce dofinansowano ze środków finansowych Starostwa Powiatowego w Rzeszowie.
Wszystkich, którzy brali czynny udział w przygotowaniu obchodów Tygodnia Bibliotek serdecznie dziękujemy i zapraszamy do korzystania z bogatej oferty usług naszych placówek na terenie gminy.
Irena Szczypek
Beata Wojnarowicz-Hondz