zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 2/2012
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
STOWARZYSZENIE
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH
GOPS W CHMIELNIKU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
OGŁOSZENIE
012345

Wieść Gminna 2/2012 OŚWIATA I KULTURA
Tydzień Bibliotek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Chmielniku.

Obchody Tygodnia Bibliotek zainaugurowane zostały w 2004 roku. Był to jednocześnie czas przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, który dawał nowe możliwości i szersze spojrzenie na to, jak biblioteki działają w Europie. Przypada on w dniach 8-15 maja, a jego zadaniem jest promocja czytelnictwa, popularyzacja bibliotek, ich pracy i osiągnięć, jako ważnego elementu rozwoju intelektualnego oraz kulturalnego Polaków. Dzień Bibliotekarza inauguruje 8 dni obchodów. Każdego roku Tydzień przebiega pod innym hasłem, które nawiązuje do aktualnych wydarzeń. W tym roku w związku z organizacją Euro w naszym kraju hasło brzmiało: „Biblioteka ciągle w grze”.

GBP w Chmielniku z każdym rokiem wzbogacała program obchodów Tygodnia Bibliotek, niejednokrotnie łącząc go z obchodami Światowego Dnia Książki. Początkowo były to spotkania z dziećmi ze szkół podstawowych, wyjazdy do teatru, spotkania bibliotekarzy. W kolejnych latach była to okazja do spotkań autorskich. W tym czasie odbywały się także różnego rodzaju konkursy i akcje skupiające liczne grono uczestników. Wszystkie te działania miały służyć popularyzacji placówki, która zgodnie z nowymi trendami dążyła do tego, by stawać się instytucją bardziej otwartą i przyjazną.

Najbogatszą ofertę skierowaną głównie do dzieci i młodzieży miał tegoroczny Tydzień Bibliotek. Spotkania, wycieczki, konkursy zostały zaplanowane w Bibliotece Głównej i jej filiach. Każda z placówek przygotowała ofertę dostosowaną do potrzeb swoich użytkowników. Dla najmłodszych dzieci z oddziału przedszkolnego w Błędowej Tyczyńskiej odbyło się przedstawienie w wykonaniu aktorów z grupy ART – RE z Krakowa pt: Pinokio. Zaplanowane zostały również zajęcia dla najmłodszych połączone z głośnym czytaniem i zabawami literackimi.

Inną atrakcją było spotkanie z psem Buffim i jego opiekunką Małgorzatą Głubisz w Bibliotece w Chmielniku. Zajęcia miały charakter edukacyjny. Ich celem było pokazanie jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia, ale też ukazanie różnic między człowiekiem a czworonogiem.

W ramach cyklu „Poznajemy ciekawe zawody” w Bibliotece w Zabratówce zorganizowane zostało spotkanie dla młodszych uczniów szkoły podstawowej z ratownikiem medycznym. Gościem spotkania był pan Grzegorz Piątek. Pogadanka dotyczyła bezpiecznych zachowań na co dzień, sposobu postępowania w chwilach zagrożenia. Dzieci zapoznały się także z podstawami udzielania pierwszej pomocy.

W filii w Woli Rafałowskiej w ramach tego cyklu miało miejsce spotkanie z fryzjerką - panią Marzeną Rudnicką, która podczas prezentacji odkryła tajniki swojego zawodu najmłodszym. Były również zajęcia z emerytowaną przedszkolanką panią Kazimierą Szydełko, która czytała bajki i baśnie i prowadziła zabawy integracyjne. Ponadto dla zainteresowanych działaniami praktycznymi przygotowane były zajęcia plastyczne.

Kolejnym punktem programu Tygodnia Bibliotek było inauguracyjne spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, skierowane do młodzieży gimnazjalnej. Brało w nim udział 10 uczestników, którzy będą spotykać się raz w miesiącu, by dyskutować o przeczytanych książkach. DKK ma wpłynąć na animację czytelniczą młodzieży i sprawić by biblioteka była miejscem spotkań, do którego będą w przyszłości chętnie wracać. Takie akcje mają również pomóc kreować „modę na czytanie” wśród młodych ludzi.

Wszystkim użytkownikom biblioteki zaproponowaliśmy udział w konkursie na logo GBP w Chmielniku.

Główną atrakcją w ramach obchodu Tygodnia Bibliotek było wydarzenie kulturalne ph: Biblioteka na Majówce – piknik rodzinny, która odbyła się W dniu 13 maja 2012 r. na placu przy bibliotece w Błędowej Tyczyńskiej. Impreza tego typu wymagała wiele zaangażowania i nakładu pracy bibliotekarzy Skierowana była głównie do dzieci i ich rodziców i miała służyć aktywnemu spędzeniu czasu wolnego, integracji środowiska (łącznie z osobami niepełnosprawnymi), promocji książki i czytelnictwa wśród wszystkich grup wiekowych.

Na program spotkania złożyły się prezentacje muzyczne, teatralne, i taneczne uczniów Szkół Podstawowych Gminy Chmielnik, Szkoły Muzycznej Pro Musica i podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Gminy Chmielnik. Po raz pierwszy odbył się Gminny Przegląd Teatrzyków Szkolnych. Uczestnicy obejrzeli dwa spektakle: „Księżniczkę na ziarnku grochu” w wykonaniu uczniów kl. III Szkoły Podstawowej nr 3 oraz i „Kopciuszka inaczej” w interpretacji uczniów Szkoły Podstawowej nr 2.

Ponadto odbywały się warsztaty plastyczne i literackie, atrakcje dla dzieci w postaci zabaw i konkursów literackich, plastycznych, sprawnościowych. Do zabaw ruchowych, muzycznych i literackich zachęcał bohater znany z książek i bajek filmowych dla dzieci - Reksio. Uwieńczeniem rodzinnego pikniku trwającego od 15.00 do godziny 19.00 była dyskoteka, w której udział brali także rodzice.

Imprezie towarzyszył kiermasz książki. Można było również zakupić drobne upominki na Dzień Matki wykonane przez wychowanków świetlicy środowiskowej z Woli Rafałowskiej. Uczeń szkoły fryzjerskiej proponował darmowe, fantazyjne ułożenie fryzury.

Najmłodsi uczestnicy mogli skorzystać z atrakcji w wesołym miasteczku (karuzela, dmuchany zamek, trampolina) i skromnego bufetu. Największą atrakcją festynu była przejażdżka kucykiem, którą oferował najmłodszym pan Tadeusz Kozłowski.

Zarówno w przygotowaniach jak i podczas samego pikniku pomagali wolontariusze - młodzież działająca w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży w Błędowej Tyczyńskiej.

Wszyscy uczestnicy spotkania częstowani byli lizakami i cukierkami, uczestnicy występów otrzymali dyplomy i drobne upominki. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i dostarczyło sporo wrażeń.

Zadanie zostało zrealizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Chmielniku przy współpracy Stowarzyszenia Pro Regione i Koła Gospodyń w Błędowej Tyczyńskiej, Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Gminy Chmielnik, Szkół Podstawowych nr 2 i 3 z Chmielnika.

Piknik rodzinny Biblioteka na majówce dofinansowano ze środków finansowych Starostwa Powiatowego w Rzeszowie.

Wszystkich, którzy brali czynny udział w przygotowaniu obchodów Tygodnia Bibliotek serdecznie dziękujemy i zapraszamy do korzystania z bogatej oferty usług naszych placówek na terenie gminy.

Irena Szczypek
Beata Wojnarowicz-Hondz


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 13 Lipca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART