zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2009
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2009 OŚWIATA I KULTURA
Dzień Patrona Szkoły w Szkole Podstawowej nr 1 w Chmielniku

12 października 2009 r. już po raz 13. w Szkole Podstawowej nr l im. por. Jana Bałdy w Chmielniku obchodzono uroczyście Dzień Patrona Szkoły. Jest to wydarzenie, na które co roku czeka cała społeczność szkolna.

Należy podkreślić, że tej prawie 100-letniej szkole patronuje jej wybitny uczeń - porucznik Jan Bałda. To postać nierozerwalnie związana z historią Chmielnika, a szczególnie z okresem II wojny światowej. Jan Bałda (1919 – 1943), stojąc na czele założonej przez siebie „Wedety" ugrupowania dywersyjno propagandowego przy Inspektorze Armii Krajowej w Rzeszowie, zjednywał mieszkańców swojej miejscowości i okolicznych wsi do działalności konspiracyjnej, skierowanej przeciwko niemieckiemu okupantowi. Zginął w walce z wrogiem w wieku zaledwie 24 lat. Co roku jednoczy całą społeczność szkolną i daje okazję do wspomnień o przeszłości.

Tegoroczne obchody Dnia Patrona Szkoły miały, tradycyjnie, bardzo uroczysty charakter. Rozpoczęły się Mszą świętą, którą w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej
w Chmielniku odprawił jej Kustosz ks. Tadeusz Wołosz. Wcześniej jednak, w drodze do świątyni, delegacja szkoły oraz Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Chmielniku złożyła kwiaty na grobie Patrona. Słowa wygłoszonej homilii odnosiły się do ideałów patriotyzmu, które w okresie II wojny światowej rozsiewał porucznik Jan Bałda oraz do rozumienia pojęcia „patriotyzm" w dzisiejszych czasach.

Po zakończeniu Mszy świętej, uczestnicy obchodów uroczystym przemarszem udali się do szkoły, by złożyć wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową, przy której honorową wartę pełnili harcerze z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Chmielniku.

Kolejnym punktem programu uroczystości był przemarsz do sali Domu Ludowego. Tam odbyła się część artystyczna pod hasłem: „Szanując przeszłość, zdążamy ku przyszłości". Słowa motta uroczystości są klamrą spajającą przeszłość czasy Patrona, teraźniejszość i to, co dopiero nastąpi -przyszłość. Na wstępie wszyscy zebrani wysłuchali słów „Mazurka Dąbrowskiego" w wykonaniu chóru pod dyrekcją pani Justyny Szeli - Adamskiej. Następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły pan Artur Woźny, który powitał wszystkich przybyłych Gości: władze Gminy Chmielnik na czele z panem Wójtem Krzysztofem Gradem i panią Sekretarz Magdaleną Wdowik-Reczek, Księdza Proboszcza Tadeusza Wołosza, panią Barbarę Mucha – Dyrektor Gimnazjum w Chmielniku wraz z przedstawicielami Rady Pedagogicznej i grupą Harcerzy, Pracowników Zespołu Administracyjnego Szkół
w Chmielniku, byłych Dyrektorów Szkoły, Siostrę Helenę Rudnicką - świadka wydarzeń wojennych losów Chmielnika, wszystkich Rodziców, Nauczycieli i Uczniów. Pan Dyrektor przedstawił najważniejsze informacje z biografii Patrona Szkoły, a następnie przekazał dalsze prowadzenie uroczystości społeczności uczniowskiej.

W pierwszym występie artystycznym zaprezentowali się uczniowie klas starszych. Wystąpili oni z programem poświęconym obrońcom naszej Ojczyzny okresu II wojny światowej, a postacią główną uczynili porucznika Jana Bałdę -bohatera naszej „małej Ojczyzny" i jego przyjaciół z pól bitewnych.

Następnie na scenę weszli uczniowie klasy II, by swoim artystycznym występem gorąco powitać koleżanki i kolegów z klasy I, którzy tego dnia zostali przyjęci w poczet braci szkolnej.

Po nich zaprezentowali się uczniowie klasy I. Przedstawili montaż słowno - muzyczny o tematyce szkolnej i z wielką tremą przeżywali moment uroczystego Pasowania na Ucznia Szkoły Podstawowej nr l im. por. Jana Bałdy w Chmielniku. Po części oficjalnej otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki, legitymacje szkolne i upominki od koleżanek i kolegów z klasy II. Następnie poproszono obecnego na uroczystości Księdza Proboszcza o poświęcenie plecaków.

Ostatnim punktem tego wyjątkowego dnia było przejście do budynku szkoły i spotkanie przy wspólnym stole. Dało ono okazję do rozmów na wiele interesujących tematów.

Trzeba podkreślić, że nie udałoby się zorganizować tego wyjątkowego przedsięwzięcia bez wsparcia i pomocy wielu osób. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do usprawnienia, upiększenia i dodania rangi tej uroczystości, a szczególnie nieocenionym Rodzicom, pragniemy serdecznie podziękować. Dzięki takiemu zrozumieniu możemy co roku jednoczyć się wokół postaci Patrona wielkiego człowieka. Zdążył on, pomimo śmierci w bardzo młodym wieku, dokonać wielkich czynów. Daje swoją postawą przykład całej społeczności szkolnej. Mamy nadzieję, że słowa: „Bóg - Honor - Ojczyna" nie są tylko pustymi pojęciami dla naszych wychowanków. Pragniemy, by teraz, ale i za lat kilka... wracali z przyjemnością wspomnieniami do lat szkolnych i pozostali wierni najwyższym wartościom.

 

   

   

 

Alicja Bukała


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Sobota, 13 Lipca 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART