12 października 2009 r. już po raz 13. w Szkole Podstawowej nr l im. por. Jana Bałdy w Chmielniku obchodzono uroczyście Dzień Patrona Szkoły. Jest to wydarzenie, na które co roku czeka cała społeczność szkolna.
Należy podkreślić, że tej prawie 100-letniej szkole patronuje jej wybitny uczeń - porucznik Jan Bałda. To postać nierozerwalnie związana z historią Chmielnika, a szczególnie z okresem II wojny światowej. Jan Bałda (1919 – 1943), stojąc na czele założonej przez siebie „Wedety" ugrupowania dywersyjno propagandowego przy Inspektorze Armii Krajowej w Rzeszowie, zjednywał mieszkańców swojej miejscowości i okolicznych wsi do działalności konspiracyjnej, skierowanej przeciwko niemieckiemu okupantowi. Zginął w walce z wrogiem w wieku zaledwie 24 lat. Co roku jednoczy całą społeczność szkolną i daje okazję do wspomnień o przeszłości.
Tegoroczne obchody Dnia Patrona Szkoły miały, tradycyjnie, bardzo uroczysty charakter. Rozpoczęły się Mszą świętą, którą w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej
w Chmielniku odprawił jej Kustosz ks. Tadeusz Wołosz. Wcześniej jednak, w drodze do świątyni, delegacja szkoły oraz Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Chmielniku złożyła kwiaty na grobie Patrona. Słowa wygłoszonej homilii odnosiły się do ideałów patriotyzmu, które w okresie II wojny światowej rozsiewał porucznik Jan Bałda oraz do rozumienia pojęcia „patriotyzm" w dzisiejszych czasach.
Po zakończeniu Mszy świętej, uczestnicy obchodów uroczystym przemarszem udali się do szkoły, by złożyć wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową, przy której honorową wartę pełnili harcerze z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Chmielniku.
Kolejnym punktem programu uroczystości był przemarsz do sali Domu Ludowego. Tam odbyła się część artystyczna pod hasłem: „Szanując przeszłość, zdążamy ku przyszłości". Słowa motta uroczystości są klamrą spajającą przeszłość czasy Patrona, teraźniejszość i to, co dopiero nastąpi -przyszłość. Na wstępie wszyscy zebrani wysłuchali słów „Mazurka Dąbrowskiego" w wykonaniu chóru pod dyrekcją pani Justyny Szeli - Adamskiej. Następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły pan Artur Woźny, który powitał wszystkich przybyłych Gości: władze Gminy Chmielnik na czele z panem Wójtem Krzysztofem Gradem i panią Sekretarz Magdaleną Wdowik-Reczek, Księdza Proboszcza Tadeusza Wołosza, panią Barbarę Mucha – Dyrektor Gimnazjum w Chmielniku wraz z przedstawicielami Rady Pedagogicznej i grupą Harcerzy, Pracowników Zespołu Administracyjnego Szkół
w Chmielniku, byłych Dyrektorów Szkoły, Siostrę Helenę Rudnicką - świadka wydarzeń wojennych losów Chmielnika, wszystkich Rodziców, Nauczycieli i Uczniów. Pan Dyrektor przedstawił najważniejsze informacje z biografii Patrona Szkoły, a następnie przekazał dalsze prowadzenie uroczystości społeczności uczniowskiej.
W pierwszym występie artystycznym zaprezentowali się uczniowie klas starszych. Wystąpili oni z programem poświęconym obrońcom naszej Ojczyzny okresu II wojny światowej, a postacią główną uczynili porucznika Jana Bałdę -bohatera naszej „małej Ojczyzny" i jego przyjaciół z pól bitewnych.
Następnie na scenę weszli uczniowie klasy II, by swoim artystycznym występem gorąco powitać koleżanki i kolegów z klasy I, którzy tego dnia zostali przyjęci w poczet braci szkolnej.
Po nich zaprezentowali się uczniowie klasy I. Przedstawili montaż słowno - muzyczny o tematyce szkolnej i z wielką tremą przeżywali moment uroczystego Pasowania na Ucznia Szkoły Podstawowej nr l im. por. Jana Bałdy w Chmielniku. Po części oficjalnej otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki, legitymacje szkolne i upominki od koleżanek i kolegów z klasy II. Następnie poproszono obecnego na uroczystości Księdza Proboszcza o poświęcenie plecaków.
Ostatnim punktem tego wyjątkowego dnia było przejście do budynku szkoły i spotkanie przy wspólnym stole. Dało ono okazję do rozmów na wiele interesujących tematów.
Trzeba podkreślić, że nie udałoby się zorganizować tego wyjątkowego przedsięwzięcia bez wsparcia i pomocy wielu osób. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do usprawnienia, upiększenia i dodania rangi tej uroczystości, a szczególnie nieocenionym Rodzicom, pragniemy serdecznie podziękować. Dzięki takiemu zrozumieniu możemy co roku jednoczyć się wokół postaci Patrona wielkiego człowieka. Zdążył on, pomimo śmierci w bardzo młodym wieku, dokonać wielkich czynów. Daje swoją postawą przykład całej społeczności szkolnej. Mamy nadzieję, że słowa: „Bóg - Honor - Ojczyna" nie są tylko pustymi pojęciami dla naszych wychowanków. Pragniemy, by teraz, ale i za lat kilka... wracali z przyjemnością wspomnieniami do lat szkolnych i pozostali wierni najwyższym wartościom.
Alicja Bukała