zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2009
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2009 OŚWIATA I KULTURA
Juliusz Słowacki „wielkim poetą był”

 

 


Od ostatniego spotkania, z poezją Herberta, minął rok i tak, tradycyjnie, spotkaliśmy się znowu w chmielnickim Gimnazjum na imprezie literackiej. Otóż, 11.12.2009 r. w Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Chmielniku, odbył się wieczór poetycki przygotowany dla społeczności szkolnej i środowiska gminnego. Zgodnie z wolą Sejmu, który ogłosił kończący się właśnie rok 2009 rokiem Juliusza Słowackiego w 200 rocznicę jego urodzin, Gimnazjum przyczynia się do przypomnienia i popularyzacji twórczości tego poety. Wszyscy wiedzą, że „Słowacki wielkim poetą był” i, że miłośnikiem jego poezji był autor tych słów: Marszałek Józef Piłsudski. Wszyscy widzą także, że był polskim wieszczem. Po latach jednak można zapomnieć co znaczą te słowa, jeśli nie mamy kontaktu z poezją Słowackiego. Nauczyciele, którzy przygotowali ten program Pani Daria Głodowska, Pani Barbara Piernicka i Pan Witold Rak, stworzyli nastrój, który wprowadzał nas (widzów) w świat uroków, tęsknot i nadziei epoki romantyzmu. Za sprawą stylizowanych strojów, widzowie ujrzeli najprawdziwszą XIX wieczną klasę (uczniów i belfra), powstańców idących do walki o wolność Ojczyzny i zrozpaczone kobiety składające znak krzyża na ich czołach. Natomiast multimedialne obrazy pozwoliły stworzyć tło dla wierszy, które z uczuciem deklamowali gimnazjaliści. Pięknie brzmiały słowa Hymnu „Smutno mi Boże” na tle tęsknych melodii i spokojnego morza widocznego na ekranie. W programie pojawił się także wątek współczesny, otóż chłopiec uczący się o Słowackim podobnie jak my, widzowie, nie od razu rozumie jego twórczość. On, razem z nami, w miarę wsłuchiwania się tę poezję i analizowania tułaczego losu Słowackiego zaczyna rozumieć i cenić znaczenie i wielkość jego twórczości.

Wieczór nie zakończył się na słuchaniu poezji Juliusza Słowackiego. Nastrój sprawił, że jeszcze pozostaliśmy przy naszych stolikach oświetlonych blaskiem świec, popijając kawę, degustując ciasteczka, prowadząc konwersację przy dźwiękach nastrojowej muzyki. Spotkanie to okazało się okazją do integracji środowiska i sądzę, że można go zaliczyć do kulturalnych imprez, które ubogacają nas w każdym wymiarze.

 


Monika Wójcik


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Niedziela, 24 Września 2023 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART