zamknijzamknij
zamknij
strona główna urzędu gminy strona główna
     

Wybierz numer archiwalny

Wieść Gminna Nr 4/2009
URZĄD GMINY INFORMUJE
OŚWIATA I KULTURA
GOPS W CHMIELNIKU
OGŁOSZENIA
012345

Wieść Gminna 4/2009 OŚWIATA I KULTURA
Kącik Malucha

Często słyszymy jak ważna jest ksiązka w rozwoju małego dziecka. Akcja służąca popularyzacji ksiązki i czytania Cała Polska czyta dzieciom przynosi coraz więcej efektów. Inicjatorką tej akcji, jest Irena Koźmińska, żona byłego ambasadora RP w USA, Jerzego Koźmińskiego. Twierdzi ona, że czytanie na głos dzieciom może sprawić cuda.


Opowiada historię amerykańskiej dziewczynki, która urodziła się z zespołem Downa. Rodzice od początku czytali jej na głos kilka książek codziennie. Stał się cud. W wieku pięciu lat dziewczynka potrafiła sama czytać i nie rozstawać się z książkami. Organizatorka akcji podkreśla, że dzieciom należy czytać już od pierwszych dni życia. Nie szkodzi, że ono jeszcze nic nie rozumie. Największym darem miłości do dziecka jest poświęcony mu czas.

Irena Koźmińska zachęca rodziców do regularnego czytania dzieciom na głos, do rodzinnego czytania, gdyż doskonale wpływa to na ich rozwój emocjonalny. Codzienne czytanie, choćby przez 20 minut rozwija wyobraźnię, język, wzbogaca słownictwo, uczy słuchania, myślenia i doskonali pamięć. Z pewnością zaowocuje to w dalszym procesie edukacyjnym. Czytanie powinno się dziecku kojarzyć z czymś przyjemnym, ma to być magiczna chwila wspólnego przeżywania przygód książkowych bohaterów.

Od pierwszych chwil życia dziecka, Rodzice powinni obdarzać je miłością i uwagą, stymulować wyobraźnię i rozwój umysłowy. Nic nie służy temu celowi lepiej, niż głośne czytanie książek najmłodszym. Największym darem miłości do dziecka jest poświęcony mu czas. Fundacja ,,ABCXXI – Program Zdrowia Emocjonalnego, inicjator kampanii społecznej ,,Cała Polska czyta dzieciom” apeluje: jeśli Rodzice mają mało czasu dla swego dziecka, powinni wykorzystać go mądrze, czytając dziecku 20 minut dziennie – codziennie! Dzięki rodzinnym lekturom dziecko czuje się kochane i szczęśliwe, może się zdrowo rozwijać i osiągnąć pełnię swego potencjału.

Rodzice najczęściej chcą, aby dziecko szybko nauczyło się samo czytać. Trudno im zrozumieć, że na początku czytanie jest dla pierwszo- czy drugoklasistów czynnością bardzo trudną. Wiele dzieci po prostu się zniechęca, zanim rozmiłują się w czytaniu. Jeśli jednak rodzice zaszczepią w nich bakcyla czytania, dziecko już samo sięgnie po książki

Warto przypomnieć Rodzicom:

Dziecko, oprócz miłości, akceptacji, wsparcia i wzorców zachowań, potrzebuje więzi i rozmów z najbliższymi.

Wspólne lektury doskonale temu służą.

W naszej bibliotece również widzimy coraz więcej świadomych rodziców przyprowadzających do biblioteki swoje najmłodsze pociechy. To piękny widok gdy 2-3 letnie dziecko wybiera książeczki dla siebie i rozpoznaje te, które już czytało z mamą czy tatą. Najnowszym przedsięwzięciem chmielnickiej biblioteki mającym zachęcać małe dzieci do czytania i odwiedzania placówki jest utworzenie KĄCIKA MALUCHA.

Będzie to wyjątkowe miejsce w przestrzeni biblioteki, szczególnie przyjazne dzieciom. Ma ułatwić młodym użytkownikom kontakt z książką, sprawić by był radosny i wyjątkowy. Czytanie ma być zabawą i przyjemnością. KĄCIK MALUCHA wyposażony w kolorowy dywanik, pufy - zwierzęta i pluszowe zabawki zachęca do zatrzymania się i skorzystania z oferowanych tu książek, czasopism, gier i zabaw edukacyjnych oraz materiałów plastycznych. Towarzyszący dzieciom rodzice będą mogli w tym czasie bez pośpiechu wybrać lekturę dla siebie. Mimo iż nasz kącik jeszcze nie jest w pełni wyposażony, to już dzisiaj zapraszamy wszystkie dzieci do odwiedzenia naszej biblioteki, a w bogatym księgozbiorze dla maluchów na pewno znajdą coś dla siebie. A do rodziców mamy prośbę: jeśli Twojemu dziecku znudził się już jakiś pluszak, klocki lub gra to podaruj ją do bibliotecznego KĄCIKA MALUCHA.

Beata Wojnarowicz-Hondz


poprzednia strona do góry następna strona

drukuj


Czwartek, 18 Kwietnia 2024 r.
WYSZUKIWARKA
Warto przeczytać
12 Maja 2022 r.
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel (lub zarządca) nieruchomości ma obowiązek zgłosić, jakiego rodzaju źródło ciepła jest wykorzystywane do jej ogrzewania.
12 Maja 2022 r.
Trwają roboty budowlane na zadaniu pn. "Odbudowa mostu na rzece Chmielnik w ciągu drogi gminnej nr 108258R Chmielnik - Zawodzie"
Realizacja: ProART